Saúdský princ touží po stisku ruky s izraelským premiérem. Co na to řeknou ostatní Arabové? | info.cz

Články odjinud

Saúdský princ touží po stisku ruky s izraelským premiérem. Co na to řeknou ostatní Arabové?

Korunní princ a faktický vládce Saúdské Arábie Mohamed bin Salmán prý chystá zásadní průlom v dějinách blízkovýchodní diplomacie. Podle zdrojů z jeho okolí, které cituje obvykle informovaný server Middle East Eye, chce uspořádat pompézní schůzku s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Před kamerami si prý symbolicky potřesou rukou, ale nejen to: jeho monarchie hodlá s židovským státem navázat diplomatické a hlavně ekonomické vztahy. Takový krok by každopádně otevřel novou kapitolu arabsko-izraelských vztahů.

Princ známý i pod zkratkou MBS se údajně shlédl ve čtyřicet let starých snímcích z Bílého domu, kde tehdejší egyptský prezident Anvar Sádát s izraelským premiérem Menachemem Beginem slavnostně podepsal mimořádně důležité mírové dohody označované přídomkem „z Camp Davidu“. To proto, že je státníci (a jejich spolupracovníci) dojednali v letním sídle amerického prezidenta, kterým byl tehdy Jimmy Carter. Smlouvy normalizovaly vztahy mezi Izraelem a Egyptem, který je (dosud) nejlidnatější i kulturně nejdůležitější zemí arabského světa.

Anvar Sadat a Menachem BeginAnvar Sadat a Menachem Beginautor: ČTK

Není těžké odhadnout, s jakou radostí by nynější šéf americké administrativy Donald Trump při podobném setkání asistoval. Jak arabský princ MBS, tak izraelský premiér „Bibi“ Natanjahu patří mezi jeho nejbližší politické a zřejmě i osobní přátele. Ostatně, sám Trump se skromností sobě vlastní už několikrát zopakoval, že pro region chystá mírový plán, který si historie dobře zapamatuje. Zatím jej ovšem (oficiálně) nepředstavil ani náznakem.

Otázka je, jak by na arabsko-židovský mítink pod americkou patronací nyní reagoval zbytek arabského světa. Lze se právem domnívat, že negativně, tedy přinejmenším navenek. Upřímně by se zhrozili hlavně Palestinci, kterým nynější šéf silně pravicové izraelské vlády způsobuje – s Trumpovým nevysloveným, přesto zřetelným souhlasem – jedno ponížení za druhým.

O následníkovi saúdského trůnu je známo, že co chce, to také dostane. Mohamed prý touží vstoupit do dějin. „Je touto myšlenkou nadšen. Pochází z generace, která už není zatížena historií a jejími křivdami. Navíc opakovaně ukázal, že pro palestinskou věc nemá příliš sympatií,“ uvedl zdroj webu Middle East Eye, který prý patří do PR týmu korunního prince. Podle něj spolupracovníky MBS povzbudil i fakt, že arabská veřejnost jen velmi slabě reagovala na stále častější (veřejné) kontakty mezi zástupci židovského státy a arabskými zeměmi Zálivu. Nemluvě o tom, že prý MBS hodlá případné smíření s Izraelem podpořit autoritou, kterou má jeho otec a král Salmán coby „ochránce dvou svatých mešit“ v Mekce a Medíně, tedy nejsvětějších míst islámu.

Pravda je, že co bylo před několika lety nemožné, je nyní téměř běžné. Do Zálivu jezdí izraelští sportovci i ministři, opačným směrem proudí zbraně, zpravodajské informace a třeba i špionážní software, který arabské monarchie nasazují proti svým politickým odpůrcům.

Nicméně, MBS si prý vstřícností vůči Izraeli snaží opět naklonit americkou veřejnost a tamní proizraelské kongresmany. Senát Spojených států včera schválil rezoluci, která doporučuje ukončit americkou vojenskou pomoc Saúdské Arábii v jemenské občanské válce. Zákonodárci také jednomyslně podpořili dokument, ve kterém uznali MBS odpovědným za říjnovou vraždu saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího. Mimochodem, proti jemenskému angažmá USA se vyslovilo i sedm republikánských senátorů, tedy partaje Donalda Trumpa.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěautor: info.cz

Závěrem je na místě připomenout, že Sádát byl právě kvůli podpisu mírových dohod z Camp Davidu zastřelen. V roce 1981 během pravidelné přehlídky egyptské armády. Vlastním vojákem a přesvědčeným islamistou Chálidem Islambulím.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud