Šéf britské diplomacie na poslední chvíli tlačí na Trumpa: nevypovídej dohodu s Íránem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf britské diplomacie na poslední chvíli tlačí na Trumpa: nevypovídej dohodu s Íránem

Šéf britské diplomacie na poslední chvíli tlačí na Trumpa: nevypovídej dohodu s Íránem

Britský ministr zahraničí Boris Johnson vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neodstupoval od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Johnson v neděli zahájil dvoudenní návštěvu USA a sejde se kromě jiného s viceprezidentem Mikem Pencem a Trumpovým bezpečnostním poradcem Johnem Boltonem. Svou výzvu adresovanou prezidentovi zveřejnil v článku, který vyšel v listu The New York Times.

"Ta dohoda má určitě své slabiny, ale jsem přesvědčen, že je lze napravit. Británie spolu s Trumpovou administrativou a německými a francouzskými spojenci na tom pracuje," stojí v Johnsonově materiálu. Podle něj odstoupení USA od dohody přinese zisk jedině Íránu.

"Ze všech možností, jež máme k dispozici, abychom zajistili, že Írán nikdy nebude mít jadernou zbraň, má tato dohoda nejméně nevýhod," tvrdí britský ministr.

Trump se musí k dohodě vyjadřovat vždy po 120 dnech a nový termín vyprší 12. května. Při minulém vyjádření řekl, že příště účast USA na dohodě neprodlouží, pokud nebudou její sporné body vyřešeny. Trump je dlouhodobý kritik tohoto dokumentu, který byl vyjednán za administrativy jeho předchůdce Baracka Obamy. Nynější americký prezident stejně jako Izrael tvrdí, že dohoda Íránu nezabrání, aby se v budoucnu jaderně vyzbrojil.

Johnson, který se podle agentury Reuters za svého pobytu v USA s Trumpem osobně nesejde, dohodu přirovnal k "poutům" a napsal, že nevidí žádnou výhodu v tom nyní tato pouta Íránu sundat.

V posledních dnech se k hrozbě vypovězení dohody ze strany USA často vyjadřují íránští politici. Prezident Hasan Rúhání dnes prohlásil, že USA se bojí regionálního vlivu Íránu a jeho nezávislosti. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahrám Kásemí řekl, že Írán je připraven na všechny možnosti a že USA zaplatí za odstoupení od dohody vysokou cenu. Ujistil rovněž, že Írán nehodlá sjednávat novou dohodu, která by omezovala jeho regionální vliv.

Íránské balistické rakety

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.