Sílí obavy z manipulace voleb na Ukrajině. Stanné právo může ohrozit i financování země | info.cz

Články odjinud

Sílí obavy z manipulace voleb na Ukrajině. Stanné právo může ohrozit i financování země

Stanné právo, o němž dnes po incidentu s ruským námořnictvem bude hlasovat ukrajinský parlament, může mít rozsáhlé dopady pro celou zemi. Na Ukrajině se příští rok mají konat prezidentské volby a opozice se bojí, že stanné právo může vážně ohrozit politickou soutěž. Země je navíc závislá na mezinárodní finanční pomoci, která by se mohla rovněž ocitnout v ohrožení, upozorňuje agentura Bloomberg.

„Zavedení stanného práva bude skvělou příležitostí pro manipulaci s prezidentskými volbami, a pokud to bude nutné, může přinést i určité prvky diktátorství,“ říká místopředsedkyně ukrajinského parlamentu a členka opoziční strany Svépomoc Oksana Syrojidová. Současný prezident Petro Porošenko byl zvolen v roce 2014 a výrazně těžil z tehdejší krize kolem ruské anexe Krymu. Postupně ale ztrácel oblibu a nyní je jeho popularita v zemi nízká. Podle AFP zejména kvůli nedostatečným výsledkům s všudypřítomnou korupcí. 

Porošenkovi příznivci oponují, že stanné právo k odložení březnových prezidentských voleb nepovede. Stejného názoru ovšem není podle agentury Bloomberg Oleh Ljaško, šéf populistické opoziční Radikální strany. Ten na sociální síti Facebook uvedl, že Ukrajina může brzy zažít další „lidové povstání v ulicích“. Lídři opozice navíc upozorňují, že záměr vyhlásit stanné právo byl poměrně uspěchaný. Na dobu 60 dní jej v noci na dnešek navrhla ukrajinská bezpečnostní rada a parlament o tom bude debatovat dnes v 17:00.

Politici se snaží uklidnit občany, že jejich život se v případě vyhlášení stanného práva nijak nezmění. Nejistota ovšem panuje kolem půjček od Mezinárodního měnového fondu (MMF), na nichž je Ukrajina do značné míry závislá. MMF už zemi odmítl poskytnout půjčky během horké fáze konfliktu s Ruskem, přičemž svůj názor změnil až po podepsání příměří. „Podpora od západních vlád závisí na tom, že se ukrajinská vláda vyhne provokacím, které by ohrozilo naplňování příměří, jež bylo podepsáno v roce 2015 v Minsku,“ uvedl think tank Euroasia Group.

Ukrajina by do konce roku ráda získala půjčku od MMF ve výši 1,5 miliardy dolarů. Dva nejmenované zdroje agentury Bloomberg tvrdí, že by půjčka v případě vyhlášení stanného práva neměla být ohrožena. MMF ovšem již upozornil, že dnes vydá k celé situaci prohlášení. Mezi investory panuje nervozita a výnosy desetiletých ukrajinských dluhopisů vylétly vzhůru, což znamená, že financování dluhu země se výrazně prodražuje.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud