Slovensko podle svého premiéra nepodpoří migrační pakt OSN. Stejně jako Rakousko a Česko | info.cz

Články odjinud

Slovensko podle svého premiéra nepodpoří migrační pakt OSN. Stejně jako Rakousko a Česko

Slovensko nepodpoří a neschválí globální pakt OSN o migraci. Uvedl to podle dnešní zprávy serveru sme.sk slovenský premiér Peter Pellegrini. Od migračního paktu OSN již v uplynulých měsících odstoupilo několik zemí; v polovině listopadu účast na paktu odmítla rovněž česká vláda.

„Jako předseda vlády odmítám znění kompaktu o migraci a odmítám, aby platil na Slovensku,“ cituje server premiéra. Pellegrini rovněž uvedl, že požádal o analýzu ministra zahraničních věcí Miroslava Lajčáka a státního tajemníka Lukáše Parízka, pod kterého spadají mezinárodní organizace.

Slovenský šéfdiplomat Lajčák již dříve pohrozil demisí v případě, že jeho země dokument odmítne. Pellegrini proto uvedl, že s ministrem na toto téma hovořil. A vyjádřil přesvědčení, že Lajčák se s jeho stanoviskem smíří a upřednostní službu Slovensku před svými osobními postoji.

Lajčák se na přípravě migračního paktu podílel během svého ročního působení ve funkci předsedy Valného shromáždění OSN, ve které skončil letos v září. V uplynulých týdnech ministr zahraničí migrační pakt obhajoval. Tvrdil, že není závazný a že nezasahuje do kompetencí států. Prohlásil také, že téma je zneužíváno populisty, xenofoby a nacionalisty, kteří o dokumentu šíří bludy s cílem zvyšovat vlastní popularitu.

Zahraniční výbor slovenského parlamentu již přijal usnesení, podle kterého by mělo Slovensko migrační pakt odmítnout. Proti paktu se podle serveru sme.sk staví především koaliční Slovenská národní strana, ale také opoziční strany Svoboda a solidarita a Jsme rodina–Boris Kollár.

Globální pakt OSN o migraci

Globální pakt o migraci má podle svých obhájců zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky: jeho cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace stejně jako snížení počtu případů pašování lidí i obchodování s lidmi. Dohoda se zabývá mimo jiné tím, proč lidé migrují, jak migranty chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů.

Podle stanoviska českého ministerstva zahraničí však pakt zastírá rozdíly mezi legálními a nelegálními migranty, čímž podněcuje k větší migraci, včetně migrace nelegální. Černínský palác také upozornil, že v závěrečném textu dokumentu chybí jasné stanovisko, že nelegální migrace je nežádoucí, které Česko při jednání prosazovalo. 

Globální pakt o migraci by měly státy OSN přijmout na konferenci v marockém městě Marrakéši v první polovině prosince, v lednu by o něm mělo jednat Valné shromáždění OSN.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud