Slovenští policisté dostanou kamery za miliardy. Mají natáčet své zákroky | info.cz

Články odjinud

Slovenští policisté dostanou kamery za miliardy. Mají natáčet své zákroky

Slovenské ministerstvo vnitra vypsalo tendr na dodávku kamer pro policisty, jejíž odhadovaná cena je 99,5 milionu eur (2,6 miliardy korun). Za tuto částku by měl resort pořídit téměř 13 tisíc takzvaných personálních kamer, příslušenství a další potřebnou techniku. Policisté budou kamery nosit na uniformě. 

Slovenští policisté dříve čelili kritice nevládních organizací i veřejné ochránkyně práv za to, že nepořizovali nahrávky například z razií proti Romům.

„Záznamová zařízení budou sloužit především k monitorování a záznamu služebních činností policistů v kontaktu s veřejností. Budou rovněž důležité pro ochranu policistů, protože ti jsou kritizováni nejen kvůli formě zákroků, ale například i kvůli nečinnosti," uvedlo ministerstvo.

V současnosti záběry z razií pořizují na Slovensku hlavně speciální policejní jednotky, které jsou nasazovány kromě jiného při pátrání po pachatelích závažné kriminality.

O plošném vybavení policistů kamerami se na Slovensku začalo hovořit již před pěti lety, kdy se Romové i nevládní organizace ohradili proti údajně nepřiměřenému zásahu strážníků na východě Slovenska. Policie při této razii ani při podobných pozdějších akcích videozáznam nepořídila. V souvislosti se zmiňovanou razií z roku 2013 bylo několik Romů obžalováno z křivé výpovědi kvůli tomu, že policisty nařkli ze surového jednání.

Součástí kontraktu bude i čtyřletá servisní podpora.  Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud