Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka vrací úder. Vyzval Macrona, aby francouzské firmy v Česku zvýšily platy

Sobotka vrací úder. Vyzval Macrona, aby francouzské firmy v Česku zvýšily platy

Český premiér Bohuslav Sobotka vyzval prezidenta Emmanuela Macrona, aby francouzské firmy působící v České republice zvýšily platy. Pokračuje tak čtvrteční přestřelka, kdy se prezident země galského kohouta do České republiky „opřel" kvůli tomu, že přeshraniční pracovníci ze střední a východní Evropy údajně způsobují, že se mzdy na západě unie snižují. Macron včera rovněž kritizoval i nesolidaritu „některých" evropských zemí, které nepřistoupily na uprchlické kvóty. 

„Diskutovali jsme o velkých rozdílech, které jsou ve mzdách," řekl po páteční schůzce Sobotka novinářům. „Cílem evropské politiky by mělo být, abychom využili všech možností, které nám dává evropská spolupráce, společný trh, ke konvergenci," podotkl předseda vlády s tím, že francouzskou stranu vyzval, aby se pokusila přesvědčit francouzské firmy k rychlejšímu zvyšování platů v ČR.

Emmanuel Macron se dnes setkal s představiteli zemí Visegrádské skupiny (kam kromě Česka patří i Slovensko, Polsko a Maďarsko), jejíž představitele ještě včera kritizoval kvůli levné pracovní síle i kvůli odmítání uprchlických kvót.  V rozhovoru s novináři tehdy Macron odsoudil údajně zrádný a cynický přístup východoevropských politiků k záležitostem EU. Unie jim podle těchto jeho interview slouží pouze k čerpání peněz, aniž by respektovali její hodnoty a pravidla - a za to by prý měli pykat.

Z páteční diskuse vyplynulo, že Francie má se zeměmi Visegrádské skupiny zájem o intenzivnější dialog, uvedl premiér Sobotka. Lídři Visegrádské skupiny se s Macronem předběžně dohodli na uspořádání společné vrcholné schůzky počátkem podzimu.

„Byla to velmi otevřená debata. Dotkli jsme se všech témat, která jsou teď aktuální v rámci EU. Ať už jsou to témata sporná nebo témata, kde máme společný pohled na věc," uvedl Sobotka. Macron podle něj potvrdil, že je připraven k intenzivnější diskusi se zeměmi střední Evropy. Sobotka ale také upozornil, že dnešní první schůzka nemohla přinést sblížení postojů například v pohledu na řešení migrační problematiky.

Dominantní byla v diskusi problematika trvajících velkých rozdílů v životní úrovni mezi východem a západem EU, mezi jejími staršími a novějšími členskými zeměmi, uvedl Sobotka, podle nějž není možné připustit budování bariér na vnitřním trhu.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link