Sobotní demonstrace: V Paříži proti Macronovi, v Budapešti za Sorose. Proti sexuálnímu násilí ve Francii, Itálii i Řecku | info.cz

Články odjinud

Sobotní demonstrace: V Paříži proti Macronovi, v Budapešti za Sorose. Proti sexuálnímu násilí ve Francii, Itálii i Řecku

V sobotu proběhlo v řadě evropských měst několik demonstrací. Ve Francii se protestovalo proti prezidentovi Emmanuelu Macronoviv Budapešti zase za Středoevropskou univerzitu a George Sorose. Stranou zájmu nezůstaly ani shromáždění na protest proti projevům sexismu a sexuálním útokům vůči ženám, které se konaly na mnoha místech Francie, ale rovněž v dalších zemích.

 

Podle organizátorů vyšly v předvečer Mezinárodního dne proti násilí na ženách do ulic francouzských měst desetitisícelidí, přičemž na akci v Paříži jich údajně dorazilo 30 tisíc. Účastníci manifestací volají po ukončení beztrestnosti útočníků“, informovala francouzská média.

Protestní pochody byly nahlášeny v padesátce francouzských měst. Akce svolala iniciativa #Noustoutes („my všechny“), která se zrodila letos v září s cílem „přejít od svědectví k činům“. AFP uvádí, že podobné manifestace se dnes konaly také v Ženevě, Aténách či Římě.

„Jsem tady, abych podpořila všechny oběti a pokračovala v tomto boji, který začal dlouho přede mnou,“ řekla herečka Muriel Robinová při pochodu v Paříži, na který podle policie dorazilo 12 tisíc lidí.

Lídři zmíněného hnutí požadují zejména zavedení „ambiciózních opatření“ a vyčlenění „dostatku finančních prostředků“, aby se z boje proti sexuálnímu násilí stala jedna z priorit úřadů.

„Navzdory hnutí MeToo se ve čtvrtích Marseille o těchto tématech stále nemluví. Proto je velmi důležité být dnes tady,“ uvedla jedna z účastnic shromáždění v tomto přístavním městě na jihu Francie. Student Tanguy, který dorazil na akci v centru Rennes, vysvětloval, že současné hnutí „nepředstavuje boj žen proti mužům, ale společný boj žen a mužů proti nerovnosti“.

AFP uvádí, že v roce 2016 ve Francii 123 žen zabili jejich partneři či bývalí partneři, každý rok pak na 220 tisíc francouzských žen zažije fyzický útok ze strany svého manžela či přítele. Kromě toho se ve Francii každý den stane obětí znásilnění přes 250 žen a každá třetí Francouzka někdy v zaměstnání zažila sexuální obtěžování či napadení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud