Soros se snaží odvrátit brexit. Dal miliony korun kampani, která chce udržet Británii v EU | info.cz

Články odjinud

Soros se snaží odvrátit brexit. Dal miliony korun kampani, která chce udržet Británii v EU

Americký finančník George Soros podle britského listu The Daily Telegraph financuje prostřednictvím jedné ze svých nadací organizaci Best for Britain, která se snaží různými způsoby zabránit vystoupení Velké Británie z EU, které si Britové odhlasovali v roce 2016.

Podle britského listu The Daily Telegraph chystá organizace Best for Britain na konec tohoto měsíce reklamní kampaň, která má přesvědčit občany Velké Británie, aby se snažili zůstat v Evropské unie. Využije na to i prostředky, které jí daroval finančník George Soros. V přepočtu jde o částku 11,5 milionu korun. Britští voliči by pak měli přesvědčovat své poslance, aby hlasovali proti dohodě o vystoupení z unie, kterou vyjednává vláda britské premiérky Theresy Mayové. The Daily Telegraph napsal, že Best for Britain odmítá takovou dohodu bez ohledu na to, co Mayová vyjedná.

To by prý mělo vyvolat další referendum o tom, zda Británie zůstane či nezůstane v Evropské unii, nebo předčasné volby, uvádí The Daily Telegraph v článku, jehož spoluautorem je Nick Timothy, bývalý šéf kabinetu konzervativní premiérky Mayové, která ho byla nucena odvolat z funkce pod tlakem svých stranických protivníků. Jak nové referendum, tak nové volby by se značnou pravděpodobností znamenaly odstoupení Mayové z funkce premiérky a možná konec celé její politické kariéry.

Sorosův příspěvek potvrdil šéf Best for Britain lord Malloch-Brown, bývalý labouristický ministr. Labouristé jsou tradičně spolu s konzervativci dvěma největšími britskými politickými stranami a střídají se ve vládě. „Neskrýváme naše záměry,“ cituje Mallocha-Browna server britské rozhlasové stanice BBC, který zopakoval, že chce zvrátit vystoupení Británie z EU a že je tu stále možnost, že Británie zůstane součástí unie.

Best for Britain získala kromě velkých darů od drobných dárců prostředky ve výši 413 tisíc liber, cituje údaje této organizace list The Independent. Podle Mallocha-Browna má organizace i další velké dárce, ne jen George Sorose.

Americký finančník maďarského původu George Soros vydělal značné jmění mimo jiné na spekulacích proti britské libře před 25 lety. Je zastáncem otevřené liberální společnosti a vytvořil síť nadací, která financovala rozvoj demokracie a občanské společnosti v postkomunistických zemích po pádu Sovětského svazu. Pro některé méně liberální či nedemokratické politiky se nyní stal obětním beránkem, o kterém tvrdí, že financuje jejich nepřátele. A ruští politici a někteří diktátoři tvrdí, že financoval takzvané barevné revoluce v Evropě a Asii.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud