Současná migrace je jen předehra. Sto milionů lidí se dá brzy do pohybu, říká ekonom Kysilka | info.cz

Články odjinud

Současná migrace je jen předehra. Sto milionů lidí se dá brzy do pohybu, říká ekonom Kysilka

Migrace, kterou Evropa zažívá, je zatím pouze piknik. Malá předehra toho, co může nastat, když nebudeme řešit opravdu podstatné problémy, které nás obklopují. Třeba nedostatek vody, který způsobí, že se v našem okolí dá 100 milionů lidí do pohybu kvůli suchu, říká ekonom, bývalý ředitel České spořitelny a kdysi pověřený guvernér České národní banky Pavel Kysilka. Odpověď na tuto krizovou situaci však podle něj existuje. 

Jak vnímáte vliv migrační krize na ekonomiky evropských států? Čekají nás změny?

Ten vliv zřetelný je a bude. V našem blízkém okolí – na severu Afriky, na Blízkém a Středním východě, je na 100 milionů lidí ohroženo dramatickým suchem. To je fakt, který nejspíše není v silách ani onoho regionu, ani celého světa rychle vyřešit. Proto se tato masa lidí bude dávat do pohybu. To je obrovský fenomén, který přesahuje veškeré naše představy. To, co se nyní v Evropě v oblasti migrace odehrává, je zatím jenom piknik, malá předehra toho, co může nastat. A my na to potřebujeme nějaká účinná řešení.

Mohou v tomto ohledu pomoci právě třeba technologie?

Jistě. Třeba Izrael za posledních pět let udělal neuvěřitelný pokrok v odsolování vody, dokonce se stal jejím vývozcem. To bylo ještě donedávna nepředstavitelné. Jenže ten svět severu Afriky a Blízkého východu to na rozdíl od Izraele nezvládne bez vnitřní transformace a cizí pomoci. Ta je i v našem zájmu.

Řešením tedy není, že tyto lidi přijmeme v Evropě?

Rozhodně ne, odpovědí není, že otevřeme hranice. Řešením je, že jim pomůžeme vyřešit jejich problémy.

Někteří komentátoři to ale dávají do souvislosti s novodobým kolonialismem.

Já bych to tak nechtěl nazývat. Ať to je ekonomická spolupráce výhodná pro obě strany, přestože jsme civilizačně na rozdílných úrovních. Uvědomme si: arabský svět a Afrika jsou surovinově a lidsky bohaté, a pokud budou ekonomicky prosperovat, tak je to nesmírně zajímavý trh pro vývoz našich výrobků a technologií. Spolupráce nám může dát ohromný růstový impulz a jim velice pomůže. Jsem ale pevně přesvědčený, že prosperita této části světa je nedosažitelná bez rozvoje svobody, demokracie a vlády práva. Ale nejsem politolog a neznám recept, jak lze takovou transformaci nastoupit. Vím jen, že vyvážet ji na pancíři se ukázalo jako nefunkční.

Celý rozhovor s Pavlem Kysilkou naleznete již zítra ráno na Info.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud