Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Současná migrace je jen předehra. Sto milionů lidí se dá brzy do pohybu, říká ekonom Kysilka

360p

Migrace, kterou Evropa zažívá, je zatím pouze piknik. Malá předehra toho, co může nastat, když nebudeme řešit opravdu podstatné problémy, které nás obklopují. Třeba nedostatek vody, který způsobí, že se v našem okolí dá 100 milionů lidí do pohybu kvůli suchu, říká ekonom, bývalý ředitel České spořitelny a kdysi pověřený guvernér České národní banky Pavel Kysilka. Odpověď na tuto krizovou situaci však podle něj existuje. 

Jak vnímáte vliv migrační krize na ekonomiky evropských států? Čekají nás změny?

Ten vliv zřetelný je a bude. V našem blízkém okolí – na severu Afriky, na Blízkém a Středním východě, je na 100 milionů lidí ohroženo dramatickým suchem. To je fakt, který nejspíše není v silách ani onoho regionu, ani celého světa rychle vyřešit. Proto se tato masa lidí bude dávat do pohybu. To je obrovský fenomén, který přesahuje veškeré naše představy. To, co se nyní v Evropě v oblasti migrace odehrává, je zatím jenom piknik, malá předehra toho, co může nastat. A my na to potřebujeme nějaká účinná řešení.

Mohou v tomto ohledu pomoci právě třeba technologie?

Jistě. Třeba Izrael za posledních pět let udělal neuvěřitelný pokrok v odsolování vody, dokonce se stal jejím vývozcem. To bylo ještě donedávna nepředstavitelné. Jenže ten svět severu Afriky a Blízkého východu to na rozdíl od Izraele nezvládne bez vnitřní transformace a cizí pomoci. Ta je i v našem zájmu.

Řešením tedy není, že tyto lidi přijmeme v Evropě?

Rozhodně ne, odpovědí není, že otevřeme hranice. Řešením je, že jim pomůžeme vyřešit jejich problémy.

Někteří komentátoři to ale dávají do souvislosti s novodobým kolonialismem.

Já bych to tak nechtěl nazývat. Ať to je ekonomická spolupráce výhodná pro obě strany, přestože jsme civilizačně na rozdílných úrovních. Uvědomme si: arabský svět a Afrika jsou surovinově a lidsky bohaté, a pokud budou ekonomicky prosperovat, tak je to nesmírně zajímavý trh pro vývoz našich výrobků a technologií. Spolupráce nám může dát ohromný růstový impulz a jim velice pomůže. Jsem ale pevně přesvědčený, že prosperita této části světa je nedosažitelná bez rozvoje svobody, demokracie a vlády práva. Ale nejsem politolog a neznám recept, jak lze takovou transformaci nastoupit. Vím jen, že vyvážet ji na pancíři se ukázalo jako nefunkční.

Celý rozhovor s Pavlem Kysilkou naleznete již zítra ráno na Info.cz.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1