Soud v Emirátech poslal britského doktoranda na „doživotí“ za mříže. Má ho za špiona a Londýn je v šoku | info.cz

Články odjinud

Soud v Emirátech poslal britského doktoranda na „doživotí“ za mříže. Má ho za špiona a Londýn je v šoku

Doživotí dostal ve Spojených arabských emirátech britský akademik Matthew Hedges. Soud ho uznal vinným ze špionáže. Jedenatřicetiletý doktorand Durhamské univerzity zkoumal v Zálivu zahraniční a bezpečnostní politiku tamních monarchií po tzv. arabském jaru z roku 2011. Brity rozsudek i samotný proces šokoval.

Odsouzený má 30 dní na to, aby se odvolal k vyšší soudní instanci, což s velkou pravděpodobností udělá. Co se délky trestu týče, dnešní rozsudek fakticky znamená, že Hedges zůstane za mřížemi následující čtvrtstoletí, aby jej pak Emiráty ihned vyhostily. Tak totiž tamní úřady v případě cizinců interpretují doživotní trest.

Arabské deníky v souladu s rozsudkem zpochybňují Hedgesovu vědeckou motivaci a připomínají, že Brit byl zadržen už zkraje května, kdy se podle plánu po dvoutýdenní výzkumné misi dostavil k odletu ze země. Prokurátor v jeho kauze reagoval na oznámení nejmenovaného občana, který po rozhovoru se zahraničním doktorandem nabyl dojmu, že mu jde o citlivé informace ohrožující bezpečnost Emirátů. Taková data podle verdiktu sbíral pro soudem neupřesněnou "cizí mocnost".

Nejasnosti ovšem panují ohledně údajného Hedgesova doznání, které měl učinit. Brit sice v Emirátech strávil část dětství a jeho otec tu žije dosud, podle listu The Guardian ale nečte ani nemluví arabsky. Jeho advokáti tvrdí, že mu byl předložen jakýsi dokument právě v jazyce, kterým nekomunikuje. Navíc po mnohaměsíčním pobytu na samotce, kde byl vystaven – alespoň podle slov svých blízkých – „nelidským“ podmínkám. Kromě jiného prý muž, který je nyní ve velmi špatném psychickém stavu, dostával od vězeňských dozorců medikamenty, které u něj vyvolávaly zvracení.

Ostrovní média považují rozsudek za absurdní a připomínají, že Británie je dlouholetým i spolehlivým spojencem Emirátů. Londýn prý úřadům v SAE potvrdil, že Hedges pro jeho – ale ani jakoukoli jinou – zpravodajskou službu nepracuje. „Hlubokou nespokojenost“ vyjádřila rovněž premiérka Theresa Mayová, jejíž kabinet hodlá se svými arabskými protějšky o kauze nadále diskutovat na „nejvyšší úrovni“. Londýn rovněž kritizoval fakt, že dnešní soudní stání trvalo sotva pět minut a obviněný se nedostal ke slovu.

Problémem může být citlivé téma Hedgesovy práce. Arabské jaro, které odstartovalo v roce 2011, bylo spontánním vzepětím především sunnitské mládeže proti strnulým režimům. Státům Zálivu se toto hnutí, které později vyústilo do reforem (Tunisko), válek (Sýrie, Jemen), autokracie (Egypt), či chaosu (Libye) vyhnulo také díky tomu, že zdejší monarchie včas občany „podplatily“ dalšími sociálními benefity. Přičemž potenciální vůdce revolucí buď zastrašily, vystrnadily nebo zavřely. Policisté z Emirátů se kupříkladu podíleli na Saúdy vedené vojenské akci v převážně šíitském Bahrajnu, která měla za cíl podržet sunnitskou královskou rodinu. A jsou také součástí koalice bojují v Jemenu proti tamním šíitským povstalcům, přičemž počátek tamních nepokojů lze také chápat jako výsledek pohybů způsobených právě arabským jarem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud