Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Soumrak bohyně začal,“ řekla na účet Merkelové Nahlesová. Schyluje se v koalici k rozkolu?

„Soumrak bohyně začal,“ řekla na účet Merkelové Nahlesová. Schyluje se v koalici k rozkolu?

Ještě před týdnem o šéfce parlamentní frakce Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) Andree Nahlesové v Česku téměř nikdo neslyšel. V posledních dnech se však její jméno začíná objevovat stále častěji a zřejmě o ní dost uslyšíme i v budoucnu. Dosavadní předseda německé SPD Martin Schulz po rezignaci navrhl, aby ho v čele strany nahradila právě Nahlesová. V případě jejího zvolení ji bude čekat spolupráce s německou kancléřkou v nově vznikající „velké koalici“. Ve včerejším ohnivém projevu to však na dobré začátky zrovna nevypadalo – Nahlesová se nebála do Merkelové opřít a předpověděla i její brzký konec na výsluní německé politiky. Co budou její slova pro alianci SPD a CDU Angely Merkelové znamenat?

Sedmačtyřicetiletá politička sociální demokracie dala během svého plamenného projevu jasně najevo, že její strana nebude v nově dohodnuté koalici s konzervativní unií CDU/CSU stát v rohu, a snažila se publikum přesvědčit, že nová koaliční smlouva je „velké dílo“. Část nejstarší politické strany v Německu má totiž po rekordně nízkém zisku ve volbách z další spolupráce s CDU obavy a raději by zvolila odchod do opozice.

„V této vládě se nebudeme ztrácet. Budeme vytvářet vlastní vládní návrhy a budeme se sebevědomě stavět proti paní Merkelové,“ prohlásila Andrea Nahlesová během ohnivého projevu ve městě Schwerte v Severní Porýní-Vestfálsku a vyzvala členy SPD, aby ve vnitrostranickém referendu 20. února dali dohodnuté koalici zelenou.

Tím ale bojová řeč namířená proti Merkelové neskončila. „Může být sice nejmocnější žena na světě, soumrak bohyně už ale dávno začal,“ uvedla s tím, že s Merkelovou prý do budoucna nepočítá ani její vlastní strana. Projev, během kterého Nahlesová divoce gestikulovala a často jí při něm i přeskakoval hlas, se však u zhruba 600 hostů dočkal jen chladného a poměrně krátkého potlesku, píše německý deník Die Welt.

720p 360p
Wir schaffen das nicht: Éra Merkelové končí. Evropa ztratí ženu, která si poradila i s Putinem

Jak o slovech Nahlesové napsala agentura Reuters, její projev naznačil, že „další manželství mezi dvěma největšími stranami nebude tak harmonické jako předchozí dvě aliance“ konzervativní unie CDU/CSU s SPD, které během 12leté vlády Angely Merkelové byly u moci už dvakrát. Podle odborníka na německou politiku Vladimíra Handla z Ústavu mezinárodních vztahů však její řeč nelze vnímat jako něco nového nebo dokonce přelomového – Nahlesová totiž dávala jasně najevo už během koaličních rozhovorů, že s CDU nebude jednat v rukavičkách.

„Nahlesová se už v průběhu jednání tvářila, že to nebude jen tak nějaké pokračování a naopak to musí být nová kvalita. Zároveň zdůrazňovala tlak na CDU i kancléřku Merkelovou, takže si myslím, že projev Nahlesové je jen pokračování jejích tendencí,“ řekl pro INFO.CZ Handl s tím, že celá SPD před vznikem koalice staví na tom, že v půlce mandátu nové vlády dojde na vyhodnocení koaliční spolupráce.

Handl naopak čeká, že pokud se Nahlesová skutečně stane novou šéfkou SPD a dojde i na vznik nové koalice, její spolupráce s Angelou Merkelovou bude velmi dobrá. Bylo tomu tak totiž už v minulosti. „Nahlesová si Merkelové velice váží a opakovaně to dávala najevo, mimo jiné proto, že Merkelová byla první žena, která v roce 2000 převzala vedení CDU a od té doby stranu vede velice úspěšně,“ vysvětluje Handl.

Stát se předsedkyní strany by přitom po vzoru Merkelové chtěla i Nahlesová, která je od září 2017 předsedkyní frakce SPD ve Spolkovém sněmu a ve straně patří k vůdčím osobnostem jejího levicového křídla. Nyní je jen krůček o toho, aby předsedkyní nejstarší politické strany v Německu skutečně byla.

„Myslím si, že mají hodně společného. Je až zajímavé, jak byla jejich spolupráce ve vládě harmonická. Bylo vidět, jak si velice rozumí a bylo zajímavé pozorovat, jak katolička Nahlesová s protestantkou Merkelovou skutečně hovořily podobným morálně etickým jazykem,“ říká Handl. Jejich vztah dokonce označuje za plný důvěry. Plamenný projev Nahlesové, ve kterém se nebála do kancléřky obout, tak nepovažuje za nic zásadního.

„Jsou tu dvě věci. Na jedné straně je ta politika, kdy Nahlesová vždycky zdůrazňovala, že půjde do spolupráce s CDU velmi tvrdě, ale není to osobní. Naopak ta osobní a profesní rovina je mezi těmito dvěma ženami velice dobrá a svým způsobem je Merkelová pro Nahlesovou vzor. Ona chce toho samého dosáhnout v SPD,“ uvádí Handl, podle kterého si je slov Nahlesové o blížícím se konci německé kancléřky vědomá i sama Merkelová.

Nahnutý osud kancléřky, která v čele Německa stojí už od roku 2005 a je familiárně přezdívaná „Mutti“, dokládají i průzkumy veřejného mínění. Například poslední šetření německého listu Die Welt a rozhlasu ARD z počátku roku ukázalo, že podle 67 procent Němců už Merkelová není tím lídrem, kterým v minulosti bývala.

„Toho, že se blíží její konec, si je vědoma i Merkelová a bude muset řešit své následnictví ve straně. Myslím si, že ten zenit už má za sebou. Určitě počítá s tím, že ještě čtyři roky zůstane, ale to ještě uvidíme. Nicméně opravdu musí začít pracovat na předání své role ve vedení strany. To je otevřená otázka a Nahlesová má v tomto ohledu pravdu,“ dodává Handl.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1