„Soumrak bohyně začal,“ řekla na účet Merkelové Nahlesová. Schyluje se v koalici k rozkolu? | info.cz

Články odjinud

„Soumrak bohyně začal,“ řekla na účet Merkelové Nahlesová. Schyluje se v koalici k rozkolu?

Ještě před týdnem o šéfce parlamentní frakce Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) Andree Nahlesové v Česku téměř nikdo neslyšel. V posledních dnech se však její jméno začíná objevovat stále častěji a zřejmě o ní dost uslyšíme i v budoucnu. Dosavadní předseda německé SPD Martin Schulz po rezignaci navrhl, aby ho v čele strany nahradila právě Nahlesová. V případě jejího zvolení ji bude čekat spolupráce s německou kancléřkou v nově vznikající „velké koalici“. Ve včerejším ohnivém projevu to však na dobré začátky zrovna nevypadalo – Nahlesová se nebála do Merkelové opřít a předpověděla i její brzký konec na výsluní německé politiky. Co budou její slova pro alianci SPD a CDU Angely Merkelové znamenat?

Sedmačtyřicetiletá politička sociální demokracie dala během svého plamenného projevu jasně najevo, že její strana nebude v nově dohodnuté koalici s konzervativní unií CDU/CSU stát v rohu, a snažila se publikum přesvědčit, že nová koaliční smlouva je „velké dílo“. Část nejstarší politické strany v Německu má totiž po rekordně nízkém zisku ve volbách z další spolupráce s CDU obavy a raději by zvolila odchod do opozice.

„V této vládě se nebudeme ztrácet. Budeme vytvářet vlastní vládní návrhy a budeme se sebevědomě stavět proti paní Merkelové,“ prohlásila Andrea Nahlesová během ohnivého projevu ve městě Schwerte v Severní Porýní-Vestfálsku a vyzvala členy SPD, aby ve vnitrostranickém referendu 20. února dali dohodnuté koalici zelenou.

Tím ale bojová řeč namířená proti Merkelové neskončila. „Může být sice nejmocnější žena na světě, soumrak bohyně už ale dávno začal,“ uvedla s tím, že s Merkelovou prý do budoucna nepočítá ani její vlastní strana. Projev, během kterého Nahlesová divoce gestikulovala a často jí při něm i přeskakoval hlas, se však u zhruba 600 hostů dočkal jen chladného a poměrně krátkého potlesku, píše německý deník Die Welt.

Wir schaffen das nicht: Éra Merkelové končí. Evropa ztratí ženu, která si poradila i s Putinem autor: INFO.CZ

Jak o slovech Nahlesové napsala agentura Reuters, její projev naznačil, že „další manželství mezi dvěma největšími stranami nebude tak harmonické jako předchozí dvě aliance“ konzervativní unie CDU/CSU s SPD, které během 12leté vlády Angely Merkelové byly u moci už dvakrát. Podle odborníka na německou politiku Vladimíra Handla z Ústavu mezinárodních vztahů však její řeč nelze vnímat jako něco nového nebo dokonce přelomového – Nahlesová totiž dávala jasně najevo už během koaličních rozhovorů, že s CDU nebude jednat v rukavičkách.

„Nahlesová se už v průběhu jednání tvářila, že to nebude jen tak nějaké pokračování a naopak to musí být nová kvalita. Zároveň zdůrazňovala tlak na CDU i kancléřku Merkelovou, takže si myslím, že projev Nahlesové je jen pokračování jejích tendencí,“ řekl pro INFO.CZ Handl s tím, že celá SPD před vznikem koalice staví na tom, že v půlce mandátu nové vlády dojde na vyhodnocení koaliční spolupráce.

Handl naopak čeká, že pokud se Nahlesová skutečně stane novou šéfkou SPD a dojde i na vznik nové koalice, její spolupráce s Angelou Merkelovou bude velmi dobrá. Bylo tomu tak totiž už v minulosti. „Nahlesová si Merkelové velice váží a opakovaně to dávala najevo, mimo jiné proto, že Merkelová byla první žena, která v roce 2000 převzala vedení CDU a od té doby stranu vede velice úspěšně,“ vysvětluje Handl.

Stát se předsedkyní strany by přitom po vzoru Merkelové chtěla i Nahlesová, která je od září 2017 předsedkyní frakce SPD ve Spolkovém sněmu a ve straně patří k vůdčím osobnostem jejího levicového křídla. Nyní je jen krůček o toho, aby předsedkyní nejstarší politické strany v Německu skutečně byla.

„Myslím si, že mají hodně společného. Je až zajímavé, jak byla jejich spolupráce ve vládě harmonická. Bylo vidět, jak si velice rozumí a bylo zajímavé pozorovat, jak katolička Nahlesová s protestantkou Merkelovou skutečně hovořily podobným morálně etickým jazykem,“ říká Handl. Jejich vztah dokonce označuje za plný důvěry. Plamenný projev Nahlesové, ve kterém se nebála do kancléřky obout, tak nepovažuje za nic zásadního.

„Jsou tu dvě věci. Na jedné straně je ta politika, kdy Nahlesová vždycky zdůrazňovala, že půjde do spolupráce s CDU velmi tvrdě, ale není to osobní. Naopak ta osobní a profesní rovina je mezi těmito dvěma ženami velice dobrá a svým způsobem je Merkelová pro Nahlesovou vzor. Ona chce toho samého dosáhnout v SPD,“ uvádí Handl, podle kterého si je slov Nahlesové o blížícím se konci německé kancléřky vědomá i sama Merkelová.

Nahnutý osud kancléřky, která v čele Německa stojí už od roku 2005 a je familiárně přezdívaná „Mutti“, dokládají i průzkumy veřejného mínění. Například poslední šetření německého listu Die Welt a rozhlasu ARD z počátku roku ukázalo, že podle 67 procent Němců už Merkelová není tím lídrem, kterým v minulosti bývala.

„Toho, že se blíží její konec, si je vědoma i Merkelová a bude muset řešit své následnictví ve straně. Myslím si, že ten zenit už má za sebou. Určitě počítá s tím, že ještě čtyři roky zůstane, ale to ještě uvidíme. Nicméně opravdu musí začít pracovat na předání své role ve vedení strany. To je otevřená otázka a Nahlesová má v tomto ohledu pravdu,“ dodává Handl.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud