Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Špinavá hra Viktora Orbána? Najatí izraelští špioni zřejmě ovlivnili maďarské volby

Špinavá hra Viktora Orbána? Najatí izraelští špioni zřejmě ovlivnili maďarské volby

Soukromá izraelská zpravodajská firma Black Cube zřejmě ovlivňovala dubnové parlamentní volby v Maďarsku. Podle výpovědi bývalého zaměstnance měla společnost přispět ke kampani na diskreditaci neziskových organizací spjatých s miliardářem Georgem Sorosem. Ten je hlavním terčem útoků ze strany maďarského premiéra Viktora Orbána.

Firemní agenti vystupující pod falešnou identitou kontaktovali mezi prosincem 2017 a březnem 2018 zástupce maďarských neziskových organizací a tajně si jejich rozhovory nahrávali. Nahrávky se zhruba tři týdny před volbami začaly objevovat v izraelském listu Jerusalem Post a v maďarském vládou kontrolovaném deníku Magyar Idök.

„Politikou Black Cube je nejednat s třetí stranou o svých klientech a nikdy nepotvrzovat ani nevyvracet žádnou spekulaci spojenou s prací společnosti,“ prohlásil mluvčí Black Cube pro web Politico. „Je důležité poznamenat, že Black Cube vždy jedná v plném souladu s právem každého státu, v níž provádí svoji práci.“

Lidé spojení s firmou mluvili jen pod příslibem anonymity. Zástupci Black Cube se podle nich měli vydávat za Evropany či Araby, ale minimálně u dvou z nich byl znatelný izraelský přízvuk. Firmy, jejichž zástupci měli údajně být, neexistují.

Bývalí zaměstnanci Black Cube netuší, kdo operace, které popisují, platil. Nevědí ani, zda se do nich zapojila přímo maďarská vláda. Mluvčí Orbánova kabinetu na otázky novinářů neodpověděl.

Black Cube podle bývalého pracovníka společnosti zaměstnává ve svém sídle v Tel Avivu dva maďarské analytiky. Jinak ji tvoří především mladí analytici a operativci, kteří předtím pracovali pro izraelské tajné služby.

Maďarské volby by nebyly jedinou velkou akcí, na které se Black Cube podílela. Najal si ji například producent Harvey Weinstein, aby sbírala informace o herečkách, které jej obvinily ze sexuálního obtěžování. Za práci pro Weinsteina se firma později omluvila.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744