Spojené státy nejsou kasička. Trump se chystá udeřit na spojence v NATO | info.cz

Články odjinud

Spojené státy nejsou kasička. Trump se chystá udeřit na spojence v NATO

Americký prezident Donald příští týden na summitu NATO řekne představitelům aliančních zemí, že Spojené státy nemohou sloužit jako kasička, ze které se platí obrana. Prohlásil to mluvčí Bílého domu Hogan Gidley, napsala v noci na dnešek agentura Reuters.

„Prezident se chystá přijít na setkání tak, že na paměti bude mít ochranu amerického lidu a soudržnost s našimi partnery a spojenci, ale jak řekl mnohokrát dříve, Amerika je příliš často pokládána za světové prasátko. A to musí skončit,“ řekl Gidley.

Trump v minulosti opakovaně kritizoval členy NATO za to, že nedostatečně financují armádu. Severoatlantická aliance se dohodla, že bude investovat do armády dvě procenta HDP ročně. Tento závazek ale většina členů včetně České republiky neplní.

List The New York Times nyní informoval, že Trump v červnu zaslal spojencům z několika zemí aliance ostře formulovaný dopis s výčitkou nízkých výdajů na obranu a pohrůžkou, že Spojené státy ztrácejí trpělivost. List směřoval například do Německa, Belgie, Norska, Kanady, Itálie, Portugalska nebo do Španělska. Česká vláda Trumpův dopis neobdržela.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud