Srbové zbourali mešitu den před začátkem Ramadánu. Neměla prý stavební povolení | info.cz

Články odjinud

Srbové zbourali mešitu den před začátkem Ramadánu. Neměla prý stavební povolení

Srbské úřady navzdory protestu muslimů dnes zbouraly mešitu na okraji Bělehradu. Učinily tak jeden den před začátkem muslimského postního měsíce ramadánu. Čin zdůvodnily tím, že mešita byla postavena bez povolení. Informovala o tom agentura Reuters.

Výstavba dvoupatrové mešity bez minaretu byla zahájena ve čtvrti Zemun Polje v roce 2014, navzdory tomu, že úřady vydat stavební povolení. Hlavní srbský muslimský duchovní Muhamed Hamdi Jusufspahić však Reuters řekl, že srbské úřady islámské komunitě žádné stavební povolení nevydaly už 50 let. Jeho tvrzení nebylo možné ověřit.

V Bělehradě, který má 1,6 milionu obyvatel, žije asi 20 000 praktikujících muslimů. Město má jen jednu mešitu. Ta byla postavena v roce 1557 za nadvlády Osmanské říše.

Muslimové tvoří asi tři procenta srbské populace. Většina z 230 000 lidí tohoto vyznání žije v oblasti Sandžak na hranici s Bosnou, Kosovem a Černou Horou.

Srbsko usiluje o členství v EU. K tomu však mimo jiné musí prokázat, že dbá na ochranu práv náboženských a etnických menšin. Většinu obyvatel Srbska tvoří pravoslavní křesťané.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud