Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stále víc Japonců nemá zájem o sex. Rekordní počet manželů spolu vůbec nespí

Stále víc Japonců nemá zájem o sex. Rekordní počet manželů spolu vůbec nespí

Budoucnost japonského národa nabývá po zveřejnění nejnovějších statistik zase o něco temnější nádech. Rekordní počet sezdaných párů se přiznalo, že už víc než měsíc nemělo pohlavní styk a v dohledné době se k sexu ani nechystá.

Před několika měsíci přišel Japonský národní institut pro otázky populace a služby obyvatelstvu s alarmujícím poznatkem, že stále víc mladých Japonců nemá žádný vztah a nezajímá je ani sex. Z pěti tisíc respondentů mezi 18 a 34 lety jich nikdy nemělo pohlavní styk přes čtyřicet procent.

Klesající zájem o sex potvrzuje i nejnovější studie Japonské asociace pro plánování rodiny. Do průzkumu, který probíhal v závěru loňského roku, se zapojily 3 000 lidí ve věku 16–49 let, víc než 1 200 jich žilo v manželství. Z odpovědí vyplynulo, že 47,2 procenta sezdaných mužů a žen se svým protějškem vůbec neprovozuje sex, což je oproti předchozímu výzkumu z roku 2014 nárůst o 2,6 procenta.

Nejedná se přitom o žádnou anomálii. Počty „manželství bez sexu“, jak odborníci označují sezdané páry, které déle než měsíc neměly pohlavní styk a v dohledné době se k němu ani nechystají, rostou dlouhodobě. Ještě v roce 2004, kdy se takto zaměřený průzkum uskutečnil poprvé, bylo podobných Japonců „jen“ 31,9 procenta.

Spíše než poklesu libida přisuzují japonští sociologové absenci sexu tomu, že lidé v moderním věku zkrátka nemají čas na intimitu. Nejvíc párů bez sexu bylo mezi čtyřicátníky, což je věk, kdy jsou na člověka kladeny největší požadavky jak v profesním, tak rodičovském životě.

Víc než 22 procent vdaných respondentek popsalo sex jako „problematickou záležitost“, přes pětatřicet procent ženatých mužů zase vyčerpává práce natolik, že je pro ně pohlavní styk „příliš namáhavý“. Někteří také uvedli, že manželku vnímají jako člena rodiny, nikoliv sexuálního partnera, stále víc Japonců přestává být sexuálně aktivní po narození dítěte.

„To je poprvé v historii, co tolik mužů odpovědělo, že nemají sex, protože jsou příliš unavení z práce. Vedle úpravy pracovní doby je třeba také zrevidovat to, jak lidé pracují,“ citoval ředitele výše zmíněné asociace Kunio Kitamuru server The Guardian.

O tom, že tlak na pracovní výkon působí Japoncům vážné problémy, svědčí například také případ čtyřiadvacetileté ženy, kterou víc než 100 hodin přesčasů za měsíc před dvěma lety dovedlo ke spáchání sebevraždy. Kvůli množícím se případům má smrt z nadmíry práce v japonském slovníku dokonce pevné místo – označuje se karóši.

Neziskové organizace na japonské společnosti i vládu tlačí, aby uvolnily svým zaměstnancům víc času na rodinný život, ale zatím bez úspěchu. Japonská populace mezitím setrvale vymírá, na čemž se dle odborníků vedle minimální migrace výrazně podepisuje nezájem mladých o sex. Momentálně je v Japonsku porodnost na úrovni 1,4 dítěte na ženu. Pokud se nezvedne aspoň na průměr 2,1 dítěte na ženu, do roku 2060 poklesne populace Japonska ze současných 127 milionů obyvatel na přibližně 86 milionů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744