Články odjinud

Stát je v Číně jako mafie a neodpouští. Novinář popsal sběr orgánů a střežená krematoria pro utlačované muslimy

Stát je v Číně jako mafie a neodpouští. Novinář popsal sběr orgánů a střežená krematoria pro utlačované muslimy

V červnu 2016 začaly čínské úřady s projektem “zdravotních prohlídek”, při nichž mimojiné provedly krevní testy u 15 milionů Ujgurů, žijících v provincii Sin-ťiang. Novinář Ethan Gutmann tvrdí, že Ujguři se mohou stát dalším zdrojem orgánů k transplantacím (po vězních z Fa-lun Kungu, dále FLK). V provincii Sin-ťiang nedávno úřady postavily také devět velkých a pečlivě střežených krematorií… Pro koho? V následujícím rozhovoru vysvětluje americký novinář a analytik Ethan Gutmann.

Proč jste se začal věnovat tématu nelegálního odebírání lidských orgánů v Číně? Musel jste přece vědět, že to bude obtížný výzkum – ať už z hlediska sběru materiálů nebo jejich ověřování…

Nechtěl jsem se nejprve nelegálním transplantacím orgánů v Číně věnovat, natož o tom psát knihu. Chtěl jsem psát jen o konfliktu mezi čínskou vládou a FLK. Je to zásadní konflikt a důležitý problém, který mě zajímal. Vím o něm, protože jsem tehdy žil a pracoval v Číně. Chyběly ale spolehlivé informace, a proto jsem začal pátrat sám.

Musím ještě říct, že jsem nechtěl jen kritizovat čínskou vládu a využívat k tomu levnou rétoriku. A současně jsem ani nechtěl při analýze FLK používat nějakou lacinou definici. Nechtěl jsem mluvit jen o propagandě této skupiny.

V současné Číně nejde jen o propagandu, důležitou roli hrají také peníze

Ve své knize píšete, že v Číně existují stovky nemocnic, které provádějí nelegální transplantace a “sběr orgánů” od nedobrovolných dárců. Jak jste to zjistili?

To nebylo hned. Ve své první knize jsem se soustředil na konflikt mezi čínským státem a FLK. Později jsem narazil na téma nelegálních transplatací a sběru orgánů, což se později stalo hlavním tématem mé knihy. Ve skutečnosti jsem bojoval s první kapitolou, a tak jsem šel na rozhovor s ujgurským lékařem. Jeho příběh mi dal odpovědi, ale i otázky k dalšímu zkoumání a pátrání. O dva roky později jsem pak dokončil shromažďování informací o těchto nelegálních transplantacích.

Jak těžké bylo získat tyto informace a hlavně dokázat, že jsou pravdivé?

Nebylo to tak těžké, jak by si někteří mohli myslet. Jeden velký problém ale byl, že jsem nechtěl ohrozit životy dalších lidí. Jednou jsem měl telefonický rozhovor se stěžejním svědkem ze Sunjatsenovy nemocnice v Šanghaji, měl opravdu důležité informace. Po našem rozhovoru zmizel. Byl pryč. Hned ten večer zmizel. Měl rodinu a děti. Uvědomil jsem si, že to takhle nemůžu dělat. Začal jsem hledal způsoby, jak získat informace, ale nikoho neohrozit. V cizině žije spousta čínských uprchlíků, kteří mají své příběhy. Snažil jsem se tedy oslovit je, lidi, kteří předtím nikdy nemluvili o svých zkušenostech. A se mnou překvapivě mluvili a svá svědectví mi vydali.

Jedním z vašich důležitých zdrojů informací byl i doktor Tohti, ujgurský lékař, který se sám podílel na nelegálních transplantacích. Dělala jsem s ním také rozhovor. Myslíte si, že tito svědci – ať už čínští Chanové nebo ujgurští lékaři jako Tohti – mají svědomí?

Ano, věděli, co dělají. Zajímavé je, že s doktorem Tohtim jsem jako první mluvil já. Nikdy předtím nikomu nic neřekl. Pak začal svých činů litovat. Není to přece robot. Říká, že byl slabý, aby se proti takové práci postavil. Když mi poprvé vyprávěl svůj příběh, bylo to přiznání. Svěřoval se mi, že se nemohl podívat do tváře muži, kterého zaživa „operoval“. Říkal, že se cítil a pořád cítí jako zabiják… Chápete to? Jako zabiják… pro něj to musí být stále velmi traumatické.

720p 360p
Policejní stát, který se vymknul kontrole: Lidé tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Mluvit o nelegálních transplantacích je pro některé lékaře osvobozující zpovědí

Co je ale Váš cíl – chcete, aby se čínská vláda za tato zvěrstva omluvila?

Samozřejmě. Ale omluvit by se měla hlavně čínským občanům, ne nám. Ospravedlnit se musí čínská vláda hlavně obětem a jejich rodinám. A pomoci jim. V opačném případě se země nikdy nestane demokracií – s těmito zločiny, které se snaží tajit. Každých deset, dvacet a pět let se v Číně stane zločin proti lidskosti – Kulturní revoluce, Velký skok vpřed, masakr na Tchien-an-men nebo úder proti Fa-lun Kungu. Neuvěřitelné. Je to cyklický proces, který udržuje Stranu u moci. Vláda dává všem najevo, jakou má moc. Jen udržuje své lidi ve strachu.

Jak důležitým finančním příjmem je nelegální transplantace pro čínský stát?

Nevím přesně. Snažíme se o tom hodně debatovat – já i další vědci. Je to podle odhadů 8 nebo 9 miliard USD. Vojenské nemocnice jsou pro veřejnost nepřístupné, a to právě kvůli těmto tajným transplantacím, k nimž se využívají Tibeťané, praktikující z FLK a Ujguři. A je toho víc… Stát v ČLR pracuje jako mafie – jen má lepší strukturu, je organizovanější a neodpouští.

Ujgurové, další zdroj orgánů

Proč se nyní čínský stát zaměřuje na Ujgury? Je to strategie prezidenta Si Ťin-pchinga?

U Si Ťin-pchinga nevidím žádné zřetelné změny. Při sběru orgánů jde totiž stále o stejný postup. K malým změnám došlo před olympijskými hrami v roce 2008 – kdy se čínské úřady chovaly dle pravidel a na několik měsíců celý „obchod“ pozastavily. V roce 2015 pak čínská vláda slíbila, že přestane s transplantacemi orgánů od vězňů, ale nic se nezměnilo. Počet operací byl stejný. Peking to vysvětloval tím, že bylo jednoduše více legálních transplantací než těch nelegálních. Je ale zjištěno, že je ročně asi jen 7 000 dobrovolných dárců. Když se podíváme na data z Číny – ročně tam provedou 60 000 transplantací. Odkud tedy pochází zbytek orgánů? Z jiných zdrojů…

720p 360p
Ujgurové

A co se týče Ujgurů. Počet členů Fa-lun Kungu v zemi klesá, takže se [vláda] nyní zaměřuje na ujgurskou populaci. Všichni nedávno měli povinné krevní testy a byla testována jejich DNA. Potvrdila to i organizace Amnesty International. Pro čínské vůdce jsou Ujgurové pokusní králíci. 7 milionů lidí už prošlo důkladnými testy a my víme, že 1-1,5 milionu většinou ujgurských mužů je nyní v „převýchovných” táborech (10 % populace Urumči, 10 % obyvatel Kašgaru, 40 % z Chotanu).

Jaké máte další důkazy?

S novinářem z Radio Free Asia jsme zjistili, že v Sin-ťiangu se staví 9 nových, velkých krematorií – první, v blízkosti Urumči, je již hotové. Jeho správa nabírá 50 mužů k ochrance. Proč potřebují tolik strážců pro krematorium? Vybavení zařízuje jedna holandská společnost…

Co proti tomu můžeme udělat? Neměli bychom asi zvát čínské lékaře na sympozia a konference nebo bychom měli zrušit spolupráci na zdravotních projektech…?

Je toho více. V Česku jste už něco dokázali, byla tu výstava Body Show (v Holešovicích), teď je ale zavřená poté, co její organizátoři nemohli dokázat původ vystavovaných těl. Nejste ale jedinou zemí. Vždy je dobré se na toto téma Číny ptát. Nebo můžete prosadit něco jako Magnitského zákon, nejednat s čínskými lékaři a politiky. Zakažte jim, aby navštěvovali vaši zemi, pokud se na těchto zvěrstvech podílejí. Některá ministerstva zahraničí už o tom přemýšlí. Politikům říkám – udělejte alespoň něco málo – napište prohlášení. Jde tu o světovou katastrofu v oblasti lidských práv!


Ethan Gutmann je známý investigativní novinář a autor knihy Jatka (The Slaughter), která vyšla v září 2014. Gutmannova předchozí kniha – Ztráta nové Číny (Losing the New China, 2005) získala několik ocenění včetně „Spirit of Tiananmen“, „Nejlepší kniha roku“ v žebříčku The New York Sun a ocenění „Chan’s Journalism Award“.
Specializuje se na výzkum v oblasti kontroly čínského internetu, systému pracovních táborů a zapojení západního byznysu do plnění úkolů čínské státní bezpečnosti.
Gutmann vystudoval Cranbrook Schools, následně obor International Security Policy na Columbia University, SIPA. Teď žije v Londýně.

Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, který mapuje dění v číně a její zájmy v zahraničí.

Sinopsis

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818