Komentář: Čína „léčí“ Ujgury a svět mlčí. Skončí to stalinskými čistkami nebo genocidou?

Marek Hudema

29. 08. 2018 • 23:00

Existuje země, kde je v převýchovných táborech za zločiny, jako je víra v Boha nebo styk s cizinci, zhruba desetina obyvatel. Země, kde jsou lidé posíláni do vězení na základě číselných kvót, které určují, kolik obyvatel vesnice či města má být uvězněno. A přitom se proti tomu nekonají v demokratickém světě žádné velké demonstrace a západní politici ani souvěrci zatčených neprotestují.  Myslíte si, že jde o nějakou obskurní zemi v Africe, o kterou se nikdo nezajímá? Že to nikdo nepotvrdil?

Ne, jedná se o Čínu, čínský Sin-ťiang, tamní muslimské Ujgury. To, že více než milion z 10 až 11 milionů Ujgurů skončilo v převýchovných táborech, potvrdil Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace a také speciální výbor složený z představitelů amerického Senátu a vlády. Podle dalších zpráv je zadržených možná ještě více a výhledově by v táborech mohly skončit celkem dva miliony Ujgurů. Čtvrti některých měst v Sin-ťiangu jsou již nyní plné prázdných domů a rozšiřuje se síť sirotčinců, kde končí děti zadržených.

Peking samozřejmě tyto zprávy popřel s tím, že jde jen o dočasná zařízení pro drobné kriminálníky, kde se mají vyučit a být prospěšní společnosti. O pár dní později vydal zprávu chválící boj proti muslimskému terorismu prostřednictvím převýchovy. Objevilo se i oficiální vysvětlení čínského Svazu mladých komunistů určené vlastním lidem: tábory jsou speciální léčebná ideologická centra, kde se obyvatelé léčí z náboženského radikalismu, násilného extremismu a separatismu. Z jejich „mozků musí být odstraněn virus“ a „obnovena jejich normální mysl“. Nejde o „násilná zatčení a tresty“, ale o „záchrannou misi“.

Jak to probíhá v praxi, víme z několika svědectví. Zadržení mají uznat, že Bůh neexistuje a místo něj děkovat generálnímu tajemníkovi strany Si Ťin-pchingovi. Přestat mluvit ujgursky, být vděční vládnoucí straně a nazpaměť se učit oslavné písně či stanovy a nařízení strany. V opačném případě putují do normálního vězení. Na svobodě pak policie a straničtí činovníci podle rádia Free Asia „vzdělávají“ také děti, aby jim pomohly odhalit provinění rodičů či ukryté knihy v ujgurštině.

5055586:article:true:true:true

Do tábora se člověk může dostat třeba za modlitby, odmítání alkoholu (který je u muslimů zakázaný), nošení plnovousu, ale také za styky s cizinci, příbuznými v zahraničí či studiem mimo Čínu. Toto jsou dle čínských úřadů jasné znaky extremismu. Ovšem ani ten, kdo nic z toho nedělá, nemá vyhráno. Místní úřady a policie dostaly od svých nadřízených pokyny, kolik procent obyvatel vesnice či okresu mají dodat do táborů a kolik do vězení k „tvrdým trestům“. Stejně jako za Stalinovy vlády v Sovětském svazu. Tam se také zatýkalo na základě kvót, když někdo nebyl doma, policie prostě zatkla souseda, aby splnila plán.

Přitom proti zadržování Ujgurů nikdo hlasitě neprotestuje. Ani Západ, ani muslimské země. Nestěžují si Turci, které pojí s Ujgury společný etnický původ, na poplach nevolá bohatá Saúdská Arábie, ani „hlas muslimského světa,“ Organizace islámské spolupráce. Všichni totiž vidí rozsáhlý čínský trh, možnosti spolupráce s Pekingem či půjčky nebo čínskou zahraniční pomoc. Čína tak necítí žádný tlak na propuštění zadržovaných. Jenže co s nimi? Tábory se sice rozšiřují, ale to nelze dělat donekonečna.

V čínském tisku se už objevují články, podle kterých je třeba „vymýtit tento (myšlenkový) nádor“ a zničit „plevel i s jeho semeny“. Mladí čínští komunisté varují, že to, že někdo prošel úspěšnou převýchovou, ještě neznamená, že se „vyléčil“ a že se „nemoc“ k němu může rychle vrátit. Pokud čínské vedení dojde k závěru, že se „převýchova“ Ujgurů nedaří, bude je pravděpodobně jako stalinský režim propouštět a znovu zavírat, aby šířil strach. Část popraví. Nepředstavitelné už ale není ani to, že fyzicky zlikviduje téměř všechny zadržené a pokusí se zničit Ujgury jako celek, varuje na serveru Foreign Policy historik Rian Thum. Svět přece mlčí a nic se neděje.

 

SDÍLET