ANALÝZA: Si Ťin-pching ztrácí sílu. Může za všechno, obviňují ho běžní Číňané

Marek Hudema

Si Ťin-pching, prezident Číny a vůdce čínských komunistů, je nezpochybnitelným vládcem země. Soustředil ve svých rukou největší moc od dob diktátora Mao Ce-tunga, země a strana se oficiálně mají řídit jeho „myšlením“ a on sám je „věčným jádrem“ vládnoucí strany. Jenže jeho síla se pomalu stává i jeho slabostí. Část, a patrně podstatná část, Číňanů ho nyní obviňuje ze všech nesnází, které je nebo jejich zemi potkaly.

Když prezident Si Ťin-pching oficiálně radí všem téměř ve všem, od návodu na válčení pro vojáky přes tipy pro stavaře na rekonstrukci veřejných záchodků, je podle Číňanů také odpovědný za dodávky nefunkčních vakcín pro děti, rýsující se ekonomické potíže i obchodní válku se Spojenými státy. V Číně se objevují obavy, že země přecenila své síly a tamní odborníci upozorňují na to, že velká část jejích technologií je závislá na dovozu myšlenek a dílů ze Západu a nemohou se poměřovat se Spojenými státy. Vyplývá to alespoň z poznámek na čínském internetu, které rychle mažou cenzoři, nebo z rozhovorů se západními novináři a z veřejných vyjádření několika akademiků.

„Pro Siho je to nejtěžší období od doby, kdy získal moc,“ okomentoval to listu Financial Times Čang Li-fan, čínský historik a známý kritik politiky vládnoucí komunistické strany. „Lidé se obávají, že kapitán zavedl loď do nebezpečných vod a ta se může potopit.“ Politiku Siho ale kritizují i dosavadní opory režimu, jako je například profesor mezinárodních vztaků Wang Yiwei, který je na elitní pekingské univerzitě Renmin zástupcem ředitele centra Si Ťin-pchingova myšlení. Objevily se pověsti kolující i uvnitř stranických organizací, že Si může narazit na opozici uvnitř Čínské komunistické strany a může být dokonce sesazen.

sinfin.digital