Strach Čechů z imigrantů polevuje, ukázal průzkum. Většinu lidí naopak štve politická situace v zemi | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Strach Čechů z imigrantů polevuje, ukázal průzkum. Většinu lidí naopak štve politická situace v zemi

Strach Čechů z imigrantů polevuje, ukázal průzkum. Většinu lidí naopak štve politická situace v zemi

Politická situace se podle většiny Čechů loni zhoršila, řada lidí negativně hodnotí i náladu ve společnosti. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Proti průzkumům z předchozích let ale klesají obavy z imigrantů. Zlepšení lidé vidí v ekonomice, na trhu práce i u vlastí životní úrovně.

Politická situace v Česku se v roce 2017 zhoršila podle 52 procent dotázaných, zatímco za lepší ji označilo osm procent lidí. V předchozím průzkumu za rok 2016 považovalo změny v politické situaci za zhoršení méně Čechů, 42 procent. Loni se také podle aktuálního průzkumu podle téměř poloviny lidí zhoršila nálada ve společnosti.

Zatímco v průzkumu k roku 2017 hodnotil největší podíl lidí negativně situaci v politice, v roce 2016 měli lidé největší obavy z přistěhovalectví a bezpečnostní situace v Česku. Zhoršení vidělo předloni v přistěhovalectví 65 procent lidí a v bezpečnosti státu 54 procent. Za loňský rok o zhoršení imigrace mluvilo 42 procent dotázaných a o zhoršení bezpečnosti v Česku 32 procent lidí.

Naopak zlepšení zaznamenalo loni 60 procent lidí na trhu práce. Nezaměstnanost se zhoršila jen podle osmi procent Čechů. U nezaměstnanosti převažují kladná hodnocení nad zápornými poslední tři roky a podobná situace je v otázce fungování hospodářství. Poprvé od roku 2002 ale také převážily kladné odpovědi v hodnocení životní úrovně, která se loni zlepšila podle 25 procent Čechů, kdežto zhoršila podle 23 procent.

Průzkum provádělo CVVM od 15. do 24. ledna. Zúčastnilo se ho 1086 obyvatel České republiky starších 15 let.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.