Summit Trumpa s Kimem stále obestírá nejistota. KLDR se jaderných zbraní skutečně zbaví, ujišťuje Jižní Korea | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Summit Trumpa s Kimem stále obestírá nejistota. KLDR se jaderných zbraní skutečně zbaví, ujišťuje Jižní Korea

Summit Trumpa s Kimem stále obestírá nejistota. KLDR se jaderných zbraní skutečně zbaví, ujišťuje Jižní Korea

Na červen plánovaný historický summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una stále obestírá nejistota. Očekávaná schůzka by nakonec mohla mít i jiný formát – aktuálně se zvažuje, že by proběhla i za účasti jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Ten po setkání s Kimem ujistil, že KLDR nadále hodlá dodržet svůj závazek jaderného odzbrojení, který je zcela klíčovým hlediskem a kvůli kterému kolem schůzky panuje nejistota.

„Jednání (mezi severokorejskou a americkou stranou) teprve začínají, musíme počkat, jak dopadnou – ale prezident (Mun) by se mohl případně k Trumpovi a Kimovi v Singapuru přidat,“ uvedl vládní zdroj pod podmínkou anonymity.

Trojstranný summit původně navrhli Mun a Kim po svém prvním setkání, jež se konalo v obci Pchanmundžom v demilitarizované pohraniční zóně 27. dubna. Jihokorejský prezident tuto možnost připomněl v sobotu, kdy se překvapivě podruhé setkal se severokorejským vůdcem.

Kim potvrdil, že dostojí příslibu úplného jaderného odzbrojení Korejského poloostrova, řekl po schůzce novinářům Mun. Dodal, že severokorejský vůdce chce spolupracovat a nekonfliktním způsobem připravit cestu k úspěšnému summitu s Trumpem.

„Tým Spojených států dorazil do Severní Koreje, kde bude jednat o summitu mezi Kim Čong-unem a mnou. Nepochybuji o tom, že Severní Korea má skvělý potenciál a jednoho dne se stane národem se silným hospodářstvím. Kim Čong-un v tom se mnou souhlasí. Nakonec se to stane!“ napsal v neděli na twitteru Trump. Americká delegace jedná se severokorejskou stranou v Pchanmundžomu.

Americký prezident v minulých dnech zrušil a poté opět připustil konání červnového summitu s vůdcem KLDR Kim Čong-unem.

I Pchjongjang před tím několikrát vyhrožoval, že summit odvolá. Podráždění severokorejské strany vyvolalo vojenské cvičení Jižní Koreje a USA a jednostranný nátlak Washingtonu na jaderné odzbrojení KLDR.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.