Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Summit Trumpa s Kimem stále obestírá nejistota. KLDR se jaderných zbraní skutečně zbaví, ujišťuje Jižní Korea

Summit Trumpa s Kimem stále obestírá nejistota. KLDR se jaderných zbraní skutečně zbaví, ujišťuje Jižní Korea

Na červen plánovaný historický summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una stále obestírá nejistota. Očekávaná schůzka by nakonec mohla mít i jiný formát – aktuálně se zvažuje, že by proběhla i za účasti jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Ten po setkání s Kimem ujistil, že KLDR nadále hodlá dodržet svůj závazek jaderného odzbrojení, který je zcela klíčovým hlediskem a kvůli kterému kolem schůzky panuje nejistota.

„Jednání (mezi severokorejskou a americkou stranou) teprve začínají, musíme počkat, jak dopadnou – ale prezident (Mun) by se mohl případně k Trumpovi a Kimovi v Singapuru přidat,“ uvedl vládní zdroj pod podmínkou anonymity.

Trojstranný summit původně navrhli Mun a Kim po svém prvním setkání, jež se konalo v obci Pchanmundžom v demilitarizované pohraniční zóně 27. dubna. Jihokorejský prezident tuto možnost připomněl v sobotu, kdy se překvapivě podruhé setkal se severokorejským vůdcem.

Kim potvrdil, že dostojí příslibu úplného jaderného odzbrojení Korejského poloostrova, řekl po schůzce novinářům Mun. Dodal, že severokorejský vůdce chce spolupracovat a nekonfliktním způsobem připravit cestu k úspěšnému summitu s Trumpem.

„Tým Spojených států dorazil do Severní Koreje, kde bude jednat o summitu mezi Kim Čong-unem a mnou. Nepochybuji o tom, že Severní Korea má skvělý potenciál a jednoho dne se stane národem se silným hospodářstvím. Kim Čong-un v tom se mnou souhlasí. Nakonec se to stane!“ napsal v neděli na twitteru Trump. Americká delegace jedná se severokorejskou stranou v Pchanmundžomu.

Americký prezident v minulých dnech zrušil a poté opět připustil konání červnového summitu s vůdcem KLDR Kim Čong-unem.

I Pchjongjang před tím několikrát vyhrožoval, že summit odvolá. Podráždění severokorejské strany vyvolalo vojenské cvičení Jižní Koreje a USA a jednostranný nátlak Washingtonu na jaderné odzbrojení KLDR.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1