Články odjinud

Svět míří do nejistoty a Česko je bohaté. Jednou se stane cílem uprchlíků, říká historik Kovář

Svět míří do nejistoty a Česko je bohaté. Jednou se  stane cílem uprchlíků, říká historik Kovář

Svět, jak ho známe dnes, se může rychle změnit, je tu spousta náznaků, říká v rozhovoru pro INFO.CZ historik Martin Kovář, který se zabývá teorií kolapsu civilizací. Zmiňuje, že z Evropské unie mohou vystoupit další země a společenství může i zaniknout. Američané mohou odejít z Evropy, roli může sehrát rostoucí sebevědomí Ruska nebo příklon voličů k populistům. Lidé se podle Kováře bojí migrace a ztratili jistotu, že se budou mít lépe než jejich rodiče. Co přijde poté? 

„Západ se mění a svět kolem nás je plný veliké nejistoty. Můj kolega prorektor, profesor ústavního práva a právní filozofie Aleš Gerloch tvrdí, že žijeme ve finální fázi Západu, jak jsme ho znali,“ říká profesor historie Martin Kovář, prorektor Univerzity Karlovy. Sám se podílel na několika knihách, které se zabývají kolapsem civilizací. Stojí tedy i naše civilizace před zánikem?

„Podle teorie, na které již dlouho pracujeme s egyptologem Miroslavem Bártou a s dalšími kolegy, kolaps nastává, je-li míra složitosti společnosti příliš vysoká. V té chvíli dochází ke změně, ke zjednodušení fungování společnosti. Současný systém je tak složitý, přeregulovaný a místy nefunkční, že si umím představit, že dříve či později k onomu zjednodušení anebo ke „kolapsu“, chcete-li, dojde. Neznamená to ale, že se vrátíme do pravěku. Je tím míněno, že se promění anebo že v extrémním případě zanikne systém, který známe, a že začneme žít jinak než dosud.“

Stopy rozpadu současného řádu

V současné době vidíme spoustu zdánlivě nenápadných i zcela jasných náznaků toho, že se svět, tak jak ho známe, může rychle změnit „Velká Británie odchází z Evropské unie, což bude znamenat oslabení nejen pro ni, ale i pro unii. Navíc nemusí zůstat jenom u Británie. Brusel má tak napjaté vztahy s Maďarskem a s Polskem, že si dokážu představit, že z EU vystoupí i tyto země. Unie by se tím výrazně zmenšila. V krajním případě může dojít i k vystoupení Itálie, kde dneska vládnou strany označované jako protievropské, z eurozóny. K tomu je nezvykle silně narušená vazba mezi Spojenými státy americkými a Evropou. Bezpečnost Evropy přitom zcela závisí právě na Spojených státech, protože evropská armáda, o které se mluví už od počátku padesátých let minulého století, fakticky vzato neexistuje,“ uvádí historik. „Zmenšení Evropské unie nebo dokonce její zánik, podstatné zmenšení eurozóny, odchod Američanů z Evropy a stále sebevědomější Rusko, to už by byla úplně jiná Evropa,“ konstatuje Kovář.

„Nestabilita dnešní Evropy je, mimo jiné, důsledkem toho, že regulace, kterou diktuje Brusel, dosáhla takové míry, že se s ní mnohé členské země a jejich obyvatele obtížně ztotožňují,“ tvrdí Kovář. „Případný rozpad Evropské unie by nepochybně znamenal jisté zjednodušení, ale i výrazně zvýšenou míru rizika pro evropskou společnost. Na nadnárodní úrovni přitom existuje spousta opatření a regulací, které jsou efektivní a racionální, ze kterých má prospěch obchod a které pomáhají demokratickému kapitalismu. Jsou tu ale i opatření, jež nejsou nutná, nýbrž problematická, anebo nejsou dostatečně dobře vysvětlovaná. Je to jedna z hlavních příčin toho, proč v řadě evropských zemích ve volbách vítězí či dosahují velkých zisků hlasů strany, které jsou protievropské nebo, minimálně, nejsou proevropské. Vidíme to v Rakousku, Polsku, Maďarsku, Itálii. Evropská unie zkrátka nedokáže prodat své úspěchy a přednosti voličům tak, aby to pro ně bylo přitažlivé,“ říká profesor Kovář.

Infografika: antisystémové strany a jejich úspěchy ve volbách

Politické elity a establishment navíc odmítají diskutovat se svými oponenty. Právě kvůli tomu, i když nejen kvůli tomu, byli zvoleni mnozí proti-unijní politici v Evropě i americký prezident Donald Trump,“ soudí historik. Nemalá část evropských a amerických voličů je podle něj proti globalizaci. „Americký prezident Donald Trump to jasně vyjádřil svým heslem America First – Amerika na prvním místě. Nemusíme ale zůstávat v Americe. Podívejme se do Česka, koho zde lidé volí. Miloš Zeman dostal v letošních prezidentských volbách více hlasů než v těch předchozích. V nemalé části střední a jižní Evropy je situace podobná.“

Populisté a radikálové vítězí

„Elity to přehlížejí, ironizují a bagatelizují,“ říká Kovář. Upozorňuje při tom například na to, že po posledních volbách v Nizozemsku většina komentátorů jásala, jak byli poraženi radikálové Geerta Wilderse. Jeho strana přitom získala nejvíce hlasů ve své historii. Podobné to bylo ve Francii, kde v prezidentských volbách prohrála Marine Le Penová, zastánkyně radikálních pravicových názorů, „ale až ve druhém kole. V prvním kole získala pětatřicet procent hlasů a přes sedmnáct procent hlasů měl i trockista Jean-Luc Mélenchon. Radikály tedy volilo přes padesát procent lidí, kteří se zúčastnili hlasování. Nikoli nepodobná situace je ve Velké Británii. Opoziční Labouristickou stranu vede Jeremy Corbyn, zastydlý salónní levičák, který názorově zamrzl v sedmdesátých letech minulého století, obdivovatel bývalého kubánského diktátora Fidela Castra, masového vraha Che Guevary a levicového vůdce Nikaragui Daniela Ortegy a navíc, jak se zdá podle jeho některých činů, i antisemita,“ připomíná Kovář příklady z nedávné minulosti.

Historik také tvrdí, že u mladé generace narůstá odpor vůči globalizaci. „Jde o svého druhu generační vzpouru, která snese srovnání s šedesátými lety minulého století. Tehdy se objevila první generace, která už nechtěla poslouchat otravné řeči svých otců, aby byla ráda, že není válka, že není krize a že jí šéf přidá třicet centů na hodinu. Proběhlo to jak v USA, tak ve Francii, v Německu. Na univerzitách se tehdy celkem běžně objevovaly nápisy „pověsíme všechny kapitalistické svině,“ pokračuje Kovář.

Martin Kovář (52 let)
Historik, přednáší na Univerzitě Karlově, kde je prorektorem. Věnuje se politickým a kulturním dějinám Evropy ve 20. století, dějinám evropské integrace a transatlantickým vztahům. Společně s profesorem Miroslavem Bártou pracuje na teorii kolapsu civilizací a je spoluautorem knihy Kolaps a regenerace. Cesty civilizací a kultur. Minulost, současnost a budoucnost komplexních společnost.

V jistém smyslu se podle něj nelze těmto trendům minimálně v některých zemích příliš divit. Finanční krize před několika lety výrazně zasáhla celý Západ. Lidé ztratili práci, vznikala dočasná zaměstnání, některá povolání úplně zmizela, ekonomika se měnila a mění. Lidé ztratili jistotu, že jejich plat neustále poroste, přestali věřit tomu, co před finanční krizí pokládali téměř za samozřejmost, tj. tomu, že se budou mít lépe než jejich rodiče a že se jejich děti budou mít lépe než oni. „Ve Španělsku byli ještě před rokem nezaměstnaní čtyři mladí Španělé do třiceti let z deseti. Mým kolegům iberoamerikanistům chodily ze Španělska žádosti o místo na 0,01 úvazku. Mladí Španělé chtěli aspoň trochu někde pracovat,“ říká historik a varuje: „Situace bohužel není o mnoho lepší ani dnes, kdy se ekonomice relativně daří. Raději si proto nechci představovat, jak to bude vypadat, až se hospodářství zase dařit přestane.“

Lidé vnímají i změny v mezinárodním systému, který měli zažitý. Roste sebevědomí Ruska, síla Číny, Američané už tolik nepodporují světový systém volného obchodu. K tomu je třeba připočíst fenomén migrace, které se mnozí lidé bojí. „Lidi znepokojuje na migrantech to, že jsou jiní a že je jich hodně. Ve Spojených státech je migrace veliké téma a protiimigrační opatření, jako je plánovaná stavba zdi na hranici s Mexikem, pomáhají prezidentu Trumpovi udržet si popularitu u mnoha voličů. V Evropě je navíc s migranty spojován terorismus, takže se jich lidé bojí o to víc. Když český premiér řekne, že nepřijmeme žádného uprchlíka, většina veřejnosti s ním souhlasí,“ vysvětluje historik. „Představa, že existuje nějaké národní řešení bez toho evropského, je přitom naprosto naivní. Možnost, že dlouhodobě efektivně uzavřeme hranice, je dětinská stejně jako iluze, že tady za padesát let budou v drtivé většině žít bílí Václavové Novákové a Josefové Novotní. Česko je bohatá a bezpečná země a jednou se nepochybně stane cílem uprchlických vln. Nemusí to být jen lidé z Blízkého a Středního východu nebo z Afriky. Mohou to být například i lidé z bývalého Sovětského svazu.“

Infografika dne: cizinci v Česku

Tyranie veřejného mínění

"Svět je dnes plný nejistoty,“ zdůrazňuje historik. „Výsledky voleb v České republice tomu odpovídají. Mnoho lidí touží po „velkém šéfovi“, který by se o ně postaral, a proto pro něj hlasují. Zčásti je to důsledek nostalgie po starých časech, po ztracených jistotách – to jsou voliči komunistů a sociálních demokratů. Zčásti je to obava z neznámého – to jsou především voliči Tomia Okamury. Dohromady přes šedesát procent voličů. Politici se navíc často řídí právě názory svých voličů. Nejistota se tak rychle přenáší ze společnosti do politiky. „Znám několik bývalých ministrů, jejichž první otázka po příchodu do práce na jejich asistenty a asistentky byla, co píší noviny a co říkají průzkumy veřejného mínění,“ říká Kovář.

Přitom až do dvacátého století tuhle otázku politici vůbec neřešili, protože je volila jen úzká vrstva lidí a protože měli elementární odpovědnost vůči své zemi. Zavedení všeobecného volebního práva do jisté míry fungovalo jako obrana proti revolucím a převratům. Lidé získali pocit, že mohou ovlivňovat politiku a tím i své osudy. Vznikly masové politické strany s jasnými programy, kladl se důraz na důvěryhodnost politiků. „Dneska to do značné míry přestává fungovat; značná část voličů se domnívá, že nezáleží na tom, jak volí, protože „ti u moci“ se vždycky nějak dohodnou. Místo zavedených politických stran s jasnou historií, jasnými preferencemi a jasným programem se formují široce rozkročená politická hnutí s charismatickými vůdci. Přitom není důležité, co říkají, ani to, že si často dokonce protiřečí. Stejně dostanou ve volbách více hlasů než tradiční politické strany. Viděli jsme to ve Spojených státech u Donalda Trumpa, ve Francii u prezidenta Emanuela Macrona, který je sice proevropský politik, ale zároveň se ostře vymezil proti tradičním politickým stranám, i v Česku, například u Tomia Okamury či u Andreje Babiše.“

Přichází konec klidných časů

Co nás tedy čeká v budoucnu? „V posledních desetiletích jsme si zvykli na to, že v našem evropském prostoru nejsou války, katastrofy, ani velké krize, svět byl plný zdánlivých jistot. Většina obyvatel České republiky stále ještě vyrostla v komunistickém režimu, takže nebyla navyklá na jinakost, a pokud ano, byla to jinakost jasně vymezená a jasně pojmenovaná. Žili tu například vietnamští dělníci a kubánští studenti, ale jejich pozice byla jasně daná. Teď vzniká svět plný veliké nejistoty, který je nestabilní a nepředpověditelný, je tu nedefinovaná jinakost. Lidé se toho logicky bojí. Svět přitom nikdy jiný nebyl a stabilní období byla spíše výjimkou. Jak napsal v jedné ze svých knih skvělý český historik Karel Durman: „všechny scénáře jsou nedopsané a úplně všechny jsou, bohužel, možné,“ uzavírá Kovář.


1080p 720p 360p
Kolega Martina Kováře Miroslav Bárta byl před časem hostem pořadu Štrunc!

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818