EXKLUZIVNĚ: Evropa je ohrožena zevnitř. Rizikem jsou „domácí“ islamisté, říká de Kerchove

Marek Hudema

Islámský terorismus nezmizel, jak ukázal tento týden útok v Lutychu.  Posledním trendem zůstávají domácí islamističtí radikálové, vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove. A varuje: nevíme, kolik bojovníků Islámského státu je na cestě z Iráku a Sýrie do Evropy. Masivní návrat podle něj nenastal. Zatím.

Pokud jde o terorismus, jaké skupiny jsou teď největší hrozbou pro země Evropské unie?

Největší hrozbou jsou stále radikální islamisté. Ale po kolapsu chalífátu, tedy po dobytí území teroristické organizace Islámský stát v Sýrii a v Iráku, se změnila povaha této hrozby. Evropské tajné služby se domnívají, že hlavním nebezpečím jsou teď domácí teroristé. Lidé, kteří nebyli v Iráku a v Sýrii, nebojovali tam po boku radikálních organizací jako IS nebo Fronta an-Nusra a neměli s nimi nikdy formální spojení. „Jen“ je inspiruje radikální islamistická propaganda.

Zároveň musíme být bdělí, protože nevíme, jak se bude vyvíjet Islámský stát. Fyzický chalífát byl sice zničen, ale mezi Irákem a Sýrií je stále tři až pět tisíc jeho bojovníků a navíc Islámský stát stále produkuje propagandu na internetu. I když v menší míře a horší kvalitě.

Ženy, které se přidaly k IS, jsou nebezpečné a musí být stíhány, říká pro INFO.CZ odbornice z USA

sinfin.digital