Tajemný ruský troll odhalil identitu. Tepe do politiků, Rusové jej zbožňují | info.cz

Články odjinud

Tajemný ruský troll odhalil identitu. Tepe do politiků, Rusové jej zbožňují

Roky se skrýval v anonymitě a tepal do ruských politiků. Teď autor populárního internetového účtu StalinGulag odhalil totožnost. Obchodník Alexander Gorbunov tak učinil kvůli strachu o svoji rodinu.

Lídr ruské opozice Alexej Navalný jej označil za „nejdůležitějšího politického sloupkaře v Rusku“. A to přesto, že Gorbunov není novinářem. Své příspěvky publikuje na sociálních sítích. Na Twitteru nasbíral přes milion sledujících, populární je i na ruské platformě Telegram.

Gorbunov pod jménem StalinGulag píše o všem, co se dotýká ruské politiky nebo života v Rusku. Tweetoval o návštěve Kim Čong-una, dělal si legraci z ministryně, psal o ukrajinských prezidentských volbách nebo o návrzích zakázat dovoz parmazánu a dalších absurditách. Pro BBC, která s ním pořídila rozhovor, tvrdí, že jej štvou nespravedlnosti, které se v zemi dějí.

„Je nemožné mlčet, když se v Rusku stávají šílené věci,“ prohlásil Gorbunov, jenž trpí spinální svalovou artrofií, kvůli níž je připoutaný na vozík. Muž, který se narodil v roce 1992 v Machačkale, se navrzory handicapu stal úspěšným obchodníkem. Specializuje se mimo jiné na kryptoměny.

Veřejnost si jej ale všimla především kvůli jeho internetovým aktivitám. „Jen jsem chtěl psát. Můj počítač a internet znamenají, že mohu sledovat co se děje ve zbytku světa. Vždy jsem se zajímal o politiku,” pravil.

StalinGulag mu ale kromě možnosti psát privodil i řadu problémů. Třeba když loni jeho obchodní partner poté, co se Gorbunovovo jméno začalo v souvislosti s účtem zmiňovat, vycouval z plánu založit společný investiční fond.

Anonymní účet Gorbunov založil v roce 2013. Jméno StalinGulag si vybral, aby zdůraznil, že současné Rusko má daleko k hrůzovládě sovětského vůdce. Podle něj se ale ruští lídři snaží vzbuzovat strach, i když jim ve skutečnosti jde jen o peníze a luxusní život. „Je to forma trollingu,“ vysvětluje, jak chápe název svého účtu.

Kromě Twitteru začal být Gorbunov populární i na ruské platformě Telegram, která na rozdíl od jiných ruských sociálních sítí není pod kontrolou vlády. Úřadům je proto trnem v oku. Její zakladatel Pavel Durov nyní žije v zahraničním exilu a vláda v Moskvě se snažila používání Telegramu v minulosti neúspěšně zakázat. 

Gorbunov byl šest let v anonymitě. Vyhovovala mu. Dokonce, když loni ruská média spojila účet StalinGulag s jeho jménem, popřel, že by s ním měl cokoli společného. Nyní změnil názor. Tvrdí, že jej k tomu přesvědčila prohlídka, kterou ruská policie provedla u jeho matky v Machačkale. Úřady se k věci nevyjádřily, kontaktovat ale měly i další Gorbunovovy příbuzné v Moskvě.

Od zveřejnění identity si Gorbunov slibuje, že získá větší klid pro svoji rodinu. Sám ale riskuje. Nejen další problémy v podnikání, ale i se zákonem. Rusko v březnu zakázalo svým občanům šířit falešné zprávy a informace, které by mohly poškodit představitele státu. Gorbunov se ale jen tak vzdát nechce. „Nic se nezměnilo. Budu pokračovat v psaní tak jako vždy.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud