Tajné služby trvají na svém: Rusko podkopávalo volby. Trump po ostré kritice zařadil zpátečku | info.cz

Články odjinud

Tajné služby trvají na svém: Rusko podkopávalo volby. Trump po ostré kritice zařadil zpátečku

Americké tajné služby trvají na svých závěrech, že Rusko se vměšovalo do předloňských prezidentských voleb ve Spojených státech a že se snaží podkopat americkou demokracii. V prohlášení to podle agentury Reuters uvedl šéf amerických tajných služeb (DNI) Dan Coats. Jde o reakci na dnešní summit prezidentů USA a Ruska Donalda Trumpa a Vladimira Putina, na kterém šéf Bílého domu řekl, že Moskva k ovlivňování voleb důvod neměla, a jeho ruský protějšek možnost jakéhokoli takového vměšování popřel. Trump následně na twitteru napsal, že americkým tajným službám velmi důvěřuje.

„Jak jsem dnes a mnohokrát dříve řekl. Mám obrovskou důvěru ve své zpravodajce. Uznávám ale také to, že ve jménu budování světlé budoucnosti se nemůžeme soustředit výhradně na minulost - jako dvě největší světové jaderné mocnosti spolu musíme vycházet,“ zveřejnil Trump na twitteru.

Dnešní výroky prezidenta Trumpa ostře kritizují američtí politici napříč politickým spektrem, své si k nim řekl i šéf amerických tajných služeb Dan Coats. 

„V našem posudku o vměšování Rusů do voleb v roce 2016 a jejich pokračujícím a všudypřítomném úsilí podkopat naši demokracii jsme se vyjádřili jasně,“ uvedl Coats. Dodal, že americké rozvědky budou nadále poskytovat pravdivá a objektivní zpravodajská hodnocení.

Funkce šéfa amerických tajných služeb vznikla po teroristických útocích na USA v září 2001 a Coats ji od loňského března zastává jako v pořadí pátý. Ředitel zpravodajských služeb je hlavním bezpečnostním poradcem amerického prezidenta a jeho úkolem je koordinace civilního a vojenského špionážního aparátu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud