Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Táta malé Sabinky je na dně. Před lety přišel i o matku

Táta malé Sabinky je na dně. Před lety přišel i o matku

Za pár měsíců se jim měl narodit další potomek, namísto radosti jim ale zbyly oči pro pláč. Malá Sabinka, která v pondělí umřela v rozpáleném autě, kde ji nechala její maminka, se narození sourozence nedožila.

Neštěstí se stalo u nemocnice ve městě Trstená. Jana, která je v pátém měsíci těhotenství, sem přijala krátce před devátou na gynekologické vyšetření. Auto i se Sabinkou odstavila na zakázaném místě a šla k lékaři. Když přišla před jednou odpoledne, našla dcerku bez známek života. I když ji ihned zanesla k záchranářům do nemocnice, děťátko se bohužel nepodařilo oživit.

Podle sousedů jsou manželé Lukáš a Jana (oba 30) svoji přibližně čtyři roky a narození Sabinky pro ně bylo velkým darem. „Lukáš měl smutné dětství. Když měl devět let, zemřela mu matka na rakovinu. Těžko se z toho dostal a teď tohle,“ řekla deníku Plus JEDEN DEŇ sousedka. Žena také uvedla, že se mladý pár na nový přírůstek velmi těšil. „Řekla jsem mu, Luky, držím vám palce, ať je děťátko hlavně zdravé,“ dodala s tím, že Lukáš byl starostlivý táta, holčičku měl moc rád a tragédie ho zlomila.

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU SI MŮŽETE PŘEČÍST NA WEBU BLESK.CZ

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1