Teroristé zabili v Íránu 25 lidí. K útoku se přihlásili místní zbrojenci i Islámský stát. Teherán obviňuje Araby a USA | info.cz

Články odjinud

Teroristé zabili v Íránu 25 lidí. K útoku se přihlásili místní zbrojenci i Islámský stát. Teherán obviňuje Araby a USA

Při útoku neznámých ozbrojenců na vojenskou přehlídku ve městě Ahváz na jihozápadě Íránu zahynulo minimálně 25 lidí. Zraněných je přes 60. Jak uvedl zástupce místního guvernéra, útočníci byli čtyři: dva byli zabiti a dva zadrženi. Šlo zřejmě o sunnitské extrémisty. Íránský ministr zahraničí obvinili z jejich podpory Spojené státy.

K útoku došlo při vojenské přehlídce ve městě Ahváz a většina mrtvých jsou členové Íránských revolučních gard,ozbrojené opory íránského teokrtatického režimu. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát a také nepříliš známá skupina Ahvázský národní odpor, která je prý zastřešující organizací několika místních arabských skupin. Íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf prohlásil, že odpovědní jsou "regionální sponzoři terorismu a jejich "pán, Spojené státy."

íránská státní televize útočníky označila jako takfírí, což je termín používaný šíity pro sunnitské extremisty, zejména z hnutí Islámský stát. Sunnité jsou většinovou větví islámu, zatímco šíité tvoří mezi muslimy menšinu. V Íránu však šíité převládají a šíitští duchovní ovládají íránský politický systém. Mezi sunnity a šíity panuje řevnivost fakticky od jejich rozdělení krátce po smrti proroka Mohameda.

Většina Íránců jsou Peršané, v zemi však žije také menšina Arabů. Ta se cítí perskou většinou a proti centrální vládě bojuje několik arabských skupin. Teherán tvrdí, že íránské Araby podporuje v jejich odboji Saúdská Arábie a další státy Perského zálivu. Právě ty nepřímo obviňuje z útoku Teherán.

Vojenská přehlídka v Ahvázu i v dalších íránských městech se konala u příležitosti výročí zahájení íránsko-irácké války v 80. letech minulého století.  Írán je zapojen na straně místních vlád do konfliktů v Sýrii a v Iráku a jeho představitelé upozornili na nebezpečí útoků sunnitských extremistů na íránské cíle. Írán byl přitom teroristických akcí od islámské revoluce v roce 1979, která vedla k vytvoření šíitské teokracie, ušetřen.

První smrtící útok sunnitské extremistické organizace Islámský stát v šíitském Iráku přišel loni 7. června. Atentátníci tehdy zaútočili v Teheránu na vysoce symbolická místa. Nejprve pronikli převlečení za ženy do budovy parlamentu, kde zahájili palbu a jeden z nich se zde odpálil. Asi půldruhé hodiny poté zaútočilo několik ozbrojenců v mauzoleu ajatolláha Rúholláha Chomejního, kde se nachází hrob vůdce islámské revoluce z roku 1979. O život přišlo 18 lidí a dalších více než 50 jich utrpělo zranění.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud