Těžký úděl islamistických nacionalistů z Hamásu: V boji s radikály jim pomáhá i Izrael | info.cz

Články odjinud

Těžký úděl islamistických nacionalistů z Hamásu: V boji s radikály jim pomáhá i Izrael

Musí bojovat s extrémisty napojenými na Islámský stát (ISIL) a Al-Káidu. Čelí konkurenci, která také podniká útoky na Izrael. Potírá protesty vyvolané nedostatkem i beznadějí, které v palestinském Pásmu Gazy panují už po desetiletí. Hnutí Hamás, které se v roce 2007 chopilo v Gaze vlády, to vůbec nemá lehké. Není proto divu, že mu občas podle všeho v boji s drsnými radikály vypomůže i židovský stát.

Motocykl právě míjel policejní stanoviště, když se ozval ohlušující výbuch. Dva policisté zemřeli okamžitě, další zraněním podlehl později. Ani ne hodinu poté zazněla exploze od jiného checkpointu uniformovaných strážců: tentokrát zahynul jeden muž a různě vážné šrámy si odnesli i ti, kteří měli prostě jen smůlu a procházeli kolem. V obou případech šlo o sebevražedné atentáty.

Starý, banální příběh? V řadě koutů tohoto světa bohužel ano. Přímo v palestinském Pásmu Gazy, kde vládnou islámští ozbrojenci z Hamásu, ale podobné útoky opravdu nejsou běžné. Naopak. Tyto se odehrály včera a vládce chudého, špatně řízeného i okolím izolovaného území pochopitelně rozladili. Už proto, že navzdory takřka automatickému obvinění izraelských vojáků či agentů vyšlo velmi brzy najevo, že toto krveprolití nezorganizoval židovský stát.

Hnutí Hamás, které v Pásmu Gazy vzniklo, vždy tu bylo silné a už dvanáct let také rodný kraj řídí, totiž nesoupeří jen s Izraelem. Jakkoli si Evropa zvykla tuto islámskou organizaci označovat slovem radikální, vedle Hamásu působí v palestinském regionu také opravdoví a odhodlaní extremisté. Pro ty je vláčná, setrvačná a vlastně i nacionalistická politika současných vůdců Gazy málo akční, neúčinná až zrádcovská. Jinými slovy: tito radikálové jsou společnými nepřáteli Izraele i Hamásu. „Jedná se o velmi nepravděpodobné partnery. Oba vyzývají ke zničení toho druhého… Nicméně, ač zapřísáhlí nepřátelé, již dlouho spolu z ryze pragmatických důvodů spolupracují,“ konstatuje Aaron David Miller v časopise Foreign Affairs.

Jaké nepřátele tedy má Hamás (a s ním i Izrael) ve vlastním kraji? Zvláštní vztah má ke konkurenční skupině Islámský džihád. Izraelská stanice i24 News s odvoláním na své palestinské zdroje dnes napsala, že sebevražedným atentátníkem byl údajně syn jednoho z vůdců této skupiny. Ta je – zjednodušeně řečeno – charakteristická hlavně tím, že se ideově i hmotně opírá o šíitský Írán a myšlenky tamní revoluce z roku 1979, i když je co do náboženství sunnitská stejně jako celá Gaza. Čas od času se bojovníci z Islámského džihádu vymknou kontrole, pročež dochází – jako třeba tuto sobotu – k lehce paradoxní situaci, kdy Izrael žádá Hamás, aby si doma udělal pořádek. A komanda Islámského džihádu umravnil.

Izrael

Ještě méně zkrocení jsou militanti napojení na nadnárodní islamistické struktury, jakými jsou Islámský stát, respektive al-Káida. Právě oni podle všeho stojí za včerejšími atentáty, i když o této stopě hovoří představitelé Hamásu zatím jen neoficiálně. Podle izraelského serveru Ynet už ale palestinští policisté začali zatýkat v těchto kruzích. A mají kde brát: k tzv. Islámskému státu se hlásí třeba Brigáda šajcha Umara Hadída. Hamásem řízená policie proti brigádě zasáhla poprvé už před čtyřmi lety. Sama organizace tvrdí, že téhož roku (2015) provedla raketový útok na izraelské město Ašdod. Síti Al-Káida pak zůstala věrná skupina Monoteismus a džihád (Tauhíd va al-Džihád), která v roce 2011 nechvalně proslula zabitím italského pro-palestinského aktivisty Vittoria Arrigoniho. Skalní radikálové tehdy vydírali Hamás, když výměnou za italského publicistu žádali svobodu pro své zadržované druhy. Hamasisté ale přišli pozdě a Vittoriovi život nezachránili, útok každopádně odsoudili.

Patrně nejtvrdší jednorázovou bitvu svedli hamasisté se svými radikální konkurenty v polovině srpna roku 2009. Tehdy během přestřelky ve městě Rafáh zahynulo celkově 24 lidí a zhruba 150 jich bylo zraněno.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud