Články odjinud

Tisíce lidí chtěly znepříjemnit Vánoce maďarskému premiérovi. Kvůli otrocké práci a sporům s EU

Tisíce lidí chtěly znepříjemnit Vánoce maďarskému premiérovi. Kvůli otrocké práci a sporům s EU

Tisíce lidí dnes protestovaly v Budapešti proti novele zákoníku práce, přezdívané "otrocký zákon", která zvyšuje limit na počet přesčasů pro zaměstnance a podle nich autoritářské vládě premiéra Viktora Orbána. Demonstrace se konaly pod ironickým heslem "Veselé Vánoce, pane premiére".

Dnešní demonstrace byly již čtvrtým protestem organizovaným v průběhu posledního týdne levicovými opozičními stranami, studentskými spolky i obyčejnými občany.

Protestující neodradilo ani chladné počasí a při pochodu směrem k budově parlamentu mávali vlajkami Maďarska a Evropské unie a v rukou měli transparenty s nejrůznějšími slogany, jako například "Nezávislé soudy!"

"Nespokojenost narůstá," uvedl Andi, 26letý student sociologie, který nechtěl zveřejnit své celé jméno. "Tento týden schválili dva zákony...které nebudou sloužit zájmům maďarského lidu," dodal.

Novela zákoníku práce umožňuje, aby zaměstnanci ročně odpracovali až 400 přesčasových hodin místo dosavadního limitu 250 hodin. Protestovaly proti ní odbory a ve vzácné shodě i celá parlamentní opozice. Podle průzkumu agentury Republikon Intézet jí odmítá 83 procent Maďarů.

Sněmovna tento týden odhlasovala rovněž i kontroverzní zákon, který dává ministru spravedlnosti pravomoc jmenovat předsedy správních soudů a dohlížet na jejich rozpočet. To podle kritiků narušuje dělbu moci a podkopává principy právního státu.

Orbán v Maďarsku vládne od roku 2010. Čelí kritice, že se dlouhodobě snaží podřídit justici svým politickým potřebám. Evropský parlament proto letos v září schválil doporučení, aby Evropská unie zahájila řízení proti Budapešti kvůli vážnému ohrožení právního státu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud