Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump bude cestovat sám. Melania vynechá summit G7 i cestu za Kimem, od operace je v ústraní

Trump bude cestovat sám. Melania vynechá summit G7 i cestu za Kimem, od operace je v ústraní

První dáma Spojených států Melania Trumpová neodcestuje se svým manželem na nadcházející summit skupiny G7 do Quebeku, ani do Singapuru na setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Médiím to dnes potvrdila mluvčí první dámy Stephanie Grishamová. Trumpová se neukázala veřejnosti od nedávného lékařského zákroku, který podstoupila kvůli odstranění nezhoubného výrůstku na ledvině.

První dáma USA byla hospitalizována ve vojenské nemocnici ve Washingtonu v polovině května a naposledy byla viděna na veřejnosti několik dní před operací, napsal web The Hill. Tento víkend pak neodjela s prezidentem Donaldem Trumpem a jeho dětmi na venkovské prezidentské sídlo Camp David.

"Nepojede na G7 a v tuto chvíli není v plánu, aby cestovala do Singapuru," uvedla v neděli Grishamová v odkaze na summit G7, který se v Kanadě koná v pátek a sobotu, a setkání Trumpa s Kim Čong-unem naplánované na 12. června. Loňského summitu skupiny G7 (Německo, Kanada, USA, Francie, Británie, Itálie a Japonsko) v Itálii se Melania zúčastnila.

Bílý dům ani kancelář první dámy vysvětlení pro ústup Melanie z veřejného prostoru neposkytly. Trump i jeho manželka ale několikrát uvedli, že nedávná operace dopadla úspěšně. "Buďte ujištěni, že jsem zde v Bílém domě se svou rodinou, cítím se skvěle a tvrdě pracuji pro děti a americký lid," napsala první dáma na twitter minulou středu.

V neděli večer Bílý dům ohlásil, že manželé Trumpovi budou dnes hostit recepci pro pozůstalé příslušníků ozbrojených sil zabitých při výkonu služby. Akce se uskuteční bez přítomnosti médií, napsala agentura Reuters.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1