Trump jde proti Indii a Turecku: Odebere jim celní zvýhodnění, prý už nejde o chudé země | info.cz

Články odjinud

Trump jde proti Indii a Turecku: Odebere jim celní zvýhodnění, prý už nejde o chudé země

Americký prezident Donald Trump oznámil, že ukončí bezcelní obchod s Indií a Tureckem, který měl pomoci rozvoji jejich ekonomik. Podle něj tyto země nemají na zvýhodnění nárok, protože už nejsou chudé. Pro Indii a Turecko nejsou tyto úlevy příliš důležitá, ale jejich zrušení může poškodit vzájemné vztahy se Spojenými státy.

Americký prezident Donald Trump se při své snaze „zrovnoprávnit“ a „narovnat“ obchodní vztahy mezi Spojenými státy a světem obrátil tento týdne proti Indii a Turecko. Oznámil, že zruší výjimku, které oběma zemím umožňovala vyvážet část jejich zboží bezcelně a bez omezení do Spojených států.

Šlo o speciální klauzuli v podmínkách Světové obchodní organizace, která dovoluje rozvinutým zemím odsouhlasit bezcelní dovoz zboží z chudých rozvojových zemí a tím posílit jejich ekonomiku. Rozvojové země přitom nemusí uvolnit svůj trh pro dovoz zboží z rozvinutých zemí, které jim poskytly tuto výjimku.

Podle pondělního prohlášení úřadu amerického prezidenta už nelze nadále považovat Indii a Turecko za „rozvojové země“, které by měly nárok na tyto speciální úlevy. Jinak řečeno, už nejsou tak chudé, aby jim bylo potřeba takto pomáhat. Donald Trump k tomu ovšem dodal, že je třeba zjistit, zda Indie nebrání americkému zboží v přístupu na svůj trh.

S Indií totiž mají Spojené státy celou řadu obchodních sporů. Například si stěžují, že indická vláda omezila možnost velkých zahraničních firem – mezi nimi amerického internetového obchodu Amazon a společnosti, která je vlastněna americkým maloobchodním řetězcem Walmart – prodávat v Indii zboží po internetu. Jde třeba i to, že společnosti MasterCard a Visa, vydávající platební karty, musí „skladovat“ data o svých indických zákaznících v Indii.

Jaké bude mít rozhodnutí dopady?

Konec zvláštních výhod pro Indii a Turecko začne platit nejdříve za 60 dní a příliš tyto země nepoškodí. Indické úřady už oznámily, že zrušení celních výhod „bude mít jen symbolický dopad“ na indické hospodářství. Půjde o zboží v hodnotě asi 190 milionů dolarů, zatímco celkový roční vývoz z Indie do USA je zhruba v objemu 5,6 miliardy dolarů. V Turecku se opatření dotkne zhruba jen jednoho procenta vzájemného obchodu.

Problematické ale mohou být politické dopady. V Indii se na jaře budou konat volby a indický premiér Nárendra Módí zatím vysvětloval svým voličům, že Spojené státy budou mít těsnější vztahy s Indií, protože je potřebují jako protiváhu proti sílící Číně. Počítají s tím i někteří stratégové ve Washingtonu. Trumpovo odvolání bezcelního obchodu, právě před indickými volbami, může vést k tomu, že se vzájemné vztahy po volbách ochladí a Indie se ještě více uzavře americkému zboží.

S Tureckem, důležitým spojencem v NATO, zase mají Spojené státy spory ohledně dalšího postupu v Sýrii. A odvolání celních výhod pro Turecko vzájemné napětí jen posílí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud