Trump je připravený uvalit cla na kompletní dovoz z Číny. Tarify by se dotkly zboží za 500 miliard | info.cz

Články odjinud

Trump je připravený uvalit cla na kompletní dovoz z Číny. Tarify by se dotkly zboží za 500 miliard

Prezident Donald Trump v rozhovoru pro televizní stanici CNBC naznačil, že je připravený uvalit importní cla na kompletní dovoz zboží z Číny, pokud by to bylo zapotřebí. „Jsem připravený jít až na 500 (miliard dolarů, pozn. red.),“ řekl Trump. Objem loňského importu z Číny do USA byl 505.5 miliard dolarů.

„Číňané nás dlouho okrádali. Nedělám to kvůli politice, ale proto, že je to správná věc pro naši zemi,“ uvedl Trump v rozhovoru pro CNBC. „Nechci Čínu nijak zastrašovat, přeji si, aby se jí vedlo dobře. Prezidenta Si Ťin-pchinga mám opravdu rád, ale jejich praktiky jsou neférové.“

Prezident již od dob své předvolební kampaně odsuzuje vysoké obchodní deficity, které Spojené státy v zahraničním obchodu s Čínou vykazují. Zatímco z Říše středu přišlo do USA loni zboží za 505 miliard dolarů, opačným směrem plynuly výrobky jen za 130 miliard.

Spojené státy proto letos zavedly cla na dovoz vybraných produktů z Číny v objemu 34 miliard dolarů, na což však Čína odpověděla odvetnými tarify. Dříve během července proto Spojené státy uvedly, že zavedou další cla na import vybraných čínských produktů – nyní v objemu 200 miliard dolarů. V platnost by tato cla měla vstoupit nejdříve v září.

Obchodní válka USA-ČínaObchodní válka USA-Čínaautor: INFO.CZ

Další eskalaci obchodní války – před jejímž rozpoutáním mnozí analytici varují – se prozatím podařilo odvrátit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud