Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump má nového velkého nepřítele. Potopit jej může jeho neustálé lhaní, sám se z něj usvědčuje

Trump má nového velkého nepřítele. Potopit jej může jeho neustálé lhaní, sám se z něj usvědčuje

Dlouho se jako o největším problému Donalda Trumpa mluvilo o údajném napojení jeho předvolebního týmu na Rusko. Nyní se však ukazuje, že se americký prezident dokáže dostat do úzkých i bez tzv. ruské kauzy. Škodí mu notorické lhaní a chaos ve vlastním týmu. Ten se naposledy projevil koncem minulého týdne, kdy komplikace přišly z míst, odkud by je Trump nečekal – po vystoupení jeho právníka Rudolpha Giulianiho na televizní stanici Fox News.

Měly to být dva hlavní Trumpovy trumfy. Populární newyorský exstarosta a nepochybně schopný právník se zkušeností z těch nejvyšších pater americké justice Rudolph Giuliani dostal za úkol vyřešit problémy s vyšetřováním ruských zásahů do prezidentských voleb. Konkrétně jej měl „ukončit pro dobro země.“

Televizní stanice Fox News, schopná každý večer oslovit miliony lidí, zase nekritickým zpravodajstvím pomáhala vytvářet dojem spiknutí elit proti Donaldu Trumpovi. Prezidenta hájila na každém kroku, na webu i obrazovce, a šéf Bílého domu jí to oplácel svojí nákloností.

Když se však oba trumfy spojily, vznikla z toho kombinace natolik třeskavá, že se po ní opět otřásá prezidentova důvěryhodnost. A to v okamžiku, kdy průzkumy začaly naznačovat mírný vzestup jeho popularity.

Giuliani minulý týden v rozhovoru pro Fox News vyvolal poprask nikoli slovy o ruské kauze nebo zvláštním vyšetřovateli Robertu Muellerovi, ale tím, že se dotkl aféry s pornoherečkou Stephanií Cliffordovou. Té Trumpův osobní právník Michael Cohen, jenž má nyní sám oplétačky s FBI, vyplatil krátce před volbami 130 tisíc dolarů údajně za mlčení o poměru s nynějším prvním mužem světa. Cohen platbu přiznal, ale stejně jako Trump se dušoval, že jeho klient o ničem nevěděl a předání peněz nesouviselo s kampaní, jak tvrdí žena v branži známá jako Stormy Daniels.

Nyní však přišel Giuliani a pravil: „Peníze plynuly prostřednictvím právní firmy a prezident je splatil. Nevěděl o detailech dohody, ale věděl o obecné dohodě, že se Michael o takové věci postará.“ Slova z večerního vysílání navíc na stejném kanále doplnil ráno. „Představte si, že by to vyšlo najevo 15. října uprostřed poslední debaty s Hillary Clintonovou.“

Jeho věty zapůsobily jako šok. Prakticky okamžitě jich byla plná americká média, která upozorňovala na rozpor s dřívějšími Trumpovými vyjádřeními. Prezident Giulianiho slova bagatelizoval. V jeho týmu je prý příliš krátce, aby znal detaily případu. Na Twitteru ale sám přiznal, že peníze vyplatil, když napsal, že nešly z prostředků na kampaň.

Více než 3000 lží

Jestliže je sama věc kolem platby za mlčení dost problematická s ohledem na porušování předvolebních pravidel a případné vydírání šéfa Bílého domu, ukazuje ještě na další obrovsky nebezpečný aspekt – Trumpovo notorické lhaní.

Není to poprvé, co se prezidentovy výroky rozcházejí s realitou. List Washington Post spočítal, že od nástupu do funkce nemluvil Trump pravdu již ve více než 3000 případech. Kromě prohlášení kolem Stormy Daniels se minulý týden přetřásalo i vyjádření jeho někdejšího lékaře Harolda Bornsteina, jenž v roce 2015 sestavil, zřejmě falešnou, zprávu o zdravotním stavu tehdejšího kandidáta.

„Nadiktoval celý dopis. Nebylo to mé odborné hodnocení,“ konstatoval Bornstein s tím, že krátce po Trumpově nástupu do úřadu za ním přišli členové prezidentovi ochranky a sebrali mu veškeré originály i kopie zdravotní dokumentace, kterou si o Trumpovi vedl.

Už dříve se z Bílého domu linuly tu více, tu méně vážné, ale každopádně nepravdivé výroky. Začalo to již druhý den ve funkci, kdy Trump lhal o počtu lidí, kteří se účastnili jeho inaugurace. Lživá byla i vyjádření o důvodech, proč ve volbách prohrál s Clintonovou na počet hlasů, míře daňových škrtů a výdajích Spojených států na Blízkém východě.

„Nahoře je dole, černá je bílá, válka je mír. Znepokojuje mě, že se to stává v této zemi normální. Lidé prostě přijímají fakt, že Bílý dům není místo, kde mohou hledat pravdu,“ vykládá někdejší šéf amerických zpravodajských služeb James Clapper.

Přestanou Američané Trumpovi věřit?

Podle bývalého důstojníka CIA Davida Priesse se Trump v kampani naučil, že může lhát a lidé ho za to ocení. Jenže to nemusí být zdaleka pravda. Trump se dlouhodobě drží na chvostu popularity ve srovnání s jeho předchůdci od konce druhé světové války. Jeho kroky schvaluje jen kolem 40 procent Američanů, jím podporovaní kandidáti prohrávají doplňovací volby a po těch řádných listopadových, které promění celou Sněmovnu reprezentantů a třetinu Senátu, se očekává nástup demokratické většiny.

Demokraté přitom mohou Trumpovi výrazně zkomplikovat život, a v krajním případě se jej dokonce pokusit odvolat. I v tom by jim mohlo pomoci prezidentovo lhaní. Když se kongresmani v 90. letech neúspěšně snažili zbavit funkce Billa Clintona, nebylo to kvůli jeho poměru se stážistkou, ale jako důvod udávali právě lhaní pod přísahou.

Že je v tomto ohledu Trump nebezpečný sám sobě, si uvědomovali i prezidentovi právníci. Ti mu v minulosti doporučovali, aby s vyšetřovatelem Muellerem nemluvil a neriskoval, že jej FBI usvědčí ze lži. Také Giuliani nyní naznačil, že by Trump mohl využít pátý dodatek Ústavy, jenž zakazuje nutit občany, aby vypovídali proti své osobě.

Lhaní Trumpovi ale škodí též v běžném výkonu prezidentské funkce. Jeho předchůdci doplatili na mnohem menší prohřešky. Voliči například ztratili důvěru v George Bushe staršího poté, co porušil slib, že nebude zvyšovat daně. A i Trumpovi spíše nakloněný list Wall Street Journal v pátečním editorialu napsal: „Trump by se měl obávat, že Američané přestanou věřit všemu, co říká.“

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1