Články odjinud

Trump ničí americké diplomaty. Velvyslanec v Estonsku raději zamířil do důchodu

Trump ničí americké diplomaty. Velvyslanec v Estonsku raději zamířil do důchodu

Americký velvyslanec v Estonsku James D Melville byl natolik frustrovaný výroky prezidenta Donalda Trumpa, že než aby je musel dále snášet a vysvětlovat v hostitelské zemi, raději rezignuje. „Je čas odejít do důchodu,“ cituje zpravodajský server BBC Melvilla. V posledních měsících kvůli politice Donalda Trumpa rezignovalo již několik amerických vysokých diplomatů.

V lednu letošního roku se své funkce vzdal americký velvyslanec v Panamě John Feely. Jako důvod své rezignace uvedl, že již není schopný déle pracovat pod prezidentem Donaldem Trumpem. V závěru loňského roku zase rezignovala americká zastupitelka v Somálsku Elizabeth Shackelfordová, která ve svém rezignačním dopise uvedla, že se nemůže smířit s tím, že pro Spojené státy již není ochrana lidských práv politickou prioritou.

Tyto diplomaty nyní doplňuje oblíbený velvyslanec v Estonsku James D Melville, který se věnoval práci v diplomacii přes třicet let. „Když prezident Trump tvrdí, že Evropská unie byla zřízena proto, aby využívala Spojené státy, nebo že NATO je stejně špatné, jako obchodní dohoda NAFTA, tak je to nejen fakticky nesprávné, ale rovněž mi to naznačuje, že už je na čase odejít do důchodu,“ cituje server Foreign Policy Melvillův soukromý příspěvek na Facebooku.

Americké ministerstvo zahraničí odchod diplomata potvrdilo. „Dnes velvyslanec Súpojených států v Estonsku oznámil svůj úmysl odejít do důchodu k 29. červenci.“

Obchodní a politické vztahy mezi zeměmi Evropské unie, NATO a Spojenými státy od nástupu Donalda Trumpa procházejí výraznou zkouškou. Americká administrativa na své evropské spojence nedávno uvalila obchodní cla na vybrané zboží, země Severoatlantické aliance pak dlouhodobě kritizuje za to, že na svou obranu nedávají dostatek peněz.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud