Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump ničí americké diplomaty. Velvyslanec v Estonsku raději zamířil do důchodu

Trump ničí americké diplomaty. Velvyslanec v Estonsku raději zamířil do důchodu

Americký velvyslanec v Estonsku James D Melville byl natolik frustrovaný výroky prezidenta Donalda Trumpa, že než aby je musel dále snášet a vysvětlovat v hostitelské zemi, raději rezignuje. „Je čas odejít do důchodu,“ cituje zpravodajský server BBC Melvilla. V posledních měsících kvůli politice Donalda Trumpa rezignovalo již několik amerických vysokých diplomatů.

V lednu letošního roku se své funkce vzdal americký velvyslanec v Panamě John Feely. Jako důvod své rezignace uvedl, že již není schopný déle pracovat pod prezidentem Donaldem Trumpem. V závěru loňského roku zase rezignovala americká zastupitelka v Somálsku Elizabeth Shackelfordová, která ve svém rezignačním dopise uvedla, že se nemůže smířit s tím, že pro Spojené státy již není ochrana lidských práv politickou prioritou.

Tyto diplomaty nyní doplňuje oblíbený velvyslanec v Estonsku James D Melville, který se věnoval práci v diplomacii přes třicet let. „Když prezident Trump tvrdí, že Evropská unie byla zřízena proto, aby využívala Spojené státy, nebo že NATO je stejně špatné, jako obchodní dohoda NAFTA, tak je to nejen fakticky nesprávné, ale rovněž mi to naznačuje, že už je na čase odejít do důchodu,“ cituje server Foreign Policy Melvillův soukromý příspěvek na Facebooku.

Americké ministerstvo zahraničí odchod diplomata potvrdilo. „Dnes velvyslanec Súpojených států v Estonsku oznámil svůj úmysl odejít do důchodu k 29. červenci.“

Obchodní a politické vztahy mezi zeměmi Evropské unie, NATO a Spojenými státy od nástupu Donalda Trumpa procházejí výraznou zkouškou. Americká administrativa na své evropské spojence nedávno uvalila obchodní cla na vybrané zboží, země Severoatlantické aliance pak dlouhodobě kritizuje za to, že na svou obranu nedávají dostatek peněz.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744