Články odjinud

Trump se vyslovil pro vznik nezávislého palestinského státu. Jeho postoj k Jeruzalému to ale téměř znemožňuje

Trump se vyslovil pro vznik nezávislého palestinského státu. Jeho postoj k Jeruzalému to ale téměř znemožňuje

Americký prezident Donald Trump řekl, že je zastáncem řešení izraelsko-palestinského konfliktu v podobě dvou států, tedy vytvoření nezávislého palestinského státu po boku Izraele. Jde zatím o nejasnější vyjádření Trumpovy administrativy pro takové řešení, píše agentura Reuters. V prosinci Trump uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele, což má zásadní symbolický rozměr. Palestinská samospráva v reakci tehdy uvedla, že USA tímto krokem přišly o možnost dělat ve sporu zprostředkovatele, a její odpor stále trvá.

Trump dnes při setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v New Yorku, kde se koná zasedání Valného shromáždění OSN, uvedl, že chce v následujících dvou až třech měsících představit svůj mírový plán pro řešení izraelsko-palestinského konfliktu. "Líbí se mi řešení v podobě dvou států. To by podle mě fungovalo nejlépe... Takový je můj pocit," uvedl Trump.

Netanjahu řekl, že jakýkoliv budoucí palestinský stát musí být demilitarizovaný a zároveň musí uznat Izrael jako židovský stát. Podle Palestinců podmínky izraelského předsedy vlády jsou důkazem toho, že k mírovému řešení nepřistupuje vážně.

Arabští spojence USA jsou velkými zastánci řešení v podobě dvou států. Trump dnes uvedl, že mírová dohoda mezi Izraelem a Palestinci je označována za "nejtěžší z dohod", zároveň ale řekl: "Věřím, že se něco stane". Doplnil přitom, že Izrael bude pro druhou stranu muset udělat něco velmi dobrého, bližší podrobnosti ale americký prezident neuvedl.

Loni v prosinci Trump uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele a oznámil, že tam USA přesunou svou ambasádu, což se stalo v květnu. Jeruzalém je nadále jedním z nejožehavějších bodů izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael východní Jeruzalém obsadil za války v roce 1967 a pak tuto část města připojil k západní a takto sjednocený Jeruzalém označuje za své hlavní město. Svět ale anexi neuznává a Palestinci chtějí mít ve východní části hlavní město budoucího státu, který by měl zahrnovat jak Izraelem okupovaný Západní břeh Jordánu, tak Pásmo Gazy, kde vládne radikální hnutí Hamás.

Palestinská samospráva na Západním břehu Jordánu Trumpovu administrativu kvůli rozhodnutí o Jeruzalému bojkotuje. Mnoho expertů proto pochybuje, že se Trumpovi podaří zprostředkovat mírovou dohodu, o které dlouhodobě hovoří a kterou byl pověřen tým v čele se zetěm a poradcem Trumpa Jaredem Kushnerem a americkým vyjednavačem pro Blízký východ Jasonem Greenblattem.

"Je mým snem, udělat to před koncem mého prvního funkčního období," uvedl Trump v souvislosti s izraelsko-palestinským mírovým plánem.

Na prohlášení reagoval jak Izrael, tak palestinská autonomie na Západním břehu Jordánu. Mluvčí šéfa palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse Nabíl abú Rudajná řekl, že řešení v podobě dvou států je dlouhodobě cílem mírových rozhovorů. Palestinci podle něj usilují o nezávislý palestinský stát s hranicemi korespondujícími s rozdělením území před válkou v roce 1967 a s východním Jeruzalémem jako hlavním městem. Doplnil, že k záležitosti se v OSN ve čtvrtek vyjádří sám Abbás. Netanjahu podle izraelského listu Haarec uvedl, že ho Trůmpův výrok "nepřekvapil" a doplnil, že definice státu je pro každého jiná. Jsem ochoten přistoupit na to, aby si Palestinci mohli vládnout, ale nedopustím, aby nám mohli ublížit, řekl izraelský premiér.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud