Trump si vyšlápl na Turecko, kvůli pastorovi hrozí sankcemi. Rozkazovat si nenecháme, vzkázala Ankara | info.cz

Články odjinud

Trump si vyšlápl na Turecko, kvůli pastorovi hrozí sankcemi. Rozkazovat si nenecháme, vzkázala Ankara

Americký viceprezident Mike Pence dnes varoval, že Spojené státy uvalí na Turecko sankce, pokud Ankara nepropustí amerického pastora zadržovaného od roku 2016. Informovala o tom agentura AP. Americký prezident Donald Trump dnes vyzval Turecko, aby okamžitě propustilo amerického pastora zadrženého pro podezření z terorismu a špionáže. Zároveň pohrozil tvrdými sankcemi, uvedla agentura AP. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu reagoval prohlášením, že Ankara nebude tolerovat žádné hrozby. O situaci jednal šéf turecké diplomacie se svým americkým protějškem Mikeem Pompeem, doplnila agentura AFP.

„Spojené státy uvalí na Turecko rozsáhlé sankce za dlouhé zadržování pastora Andrewa Brunsona, skvělého křesťana a otce a také báječného člověka,“ napsal Trump na twitteru. „Hodně trpí. Tento nevinný člověk víry by měl být propuštěn okamžitě,“ dodal Trump.

Před ním už viceprezident Mike Pence varoval, že Spojené státy uvalí na Turecko sankce, pokud Ankara nepropustí pastora zadržovaného od roku 2016. Pence na třídenní konferenci o náboženské svobodě v USA prohlásil, že Washington uplatní proti Ankaře „tvrdé ekonomické sankce“.

„Nikdo nemůže Turecku rozkazovat. Nebudeme od nikoho tolerovat žádné hrozby,“ reagoval na twitteru turecký ministr zahraničí. „Právní řád platí pro všechny. Bez výjimky,“ dodal.

Pence ve středu telefonicky hovořil s Brunsonem, když turecký soud rozhodl o přemístění pastora do domácího vězení. Pence jej ujistil, že společně s Trumpem učiní, co je v jejich silách, aby byl propuštěn a mohl se vrátit do vlasti.

Proti 50letému Brunsonovi je veden soudní proces, ve kterém mu hrozí trest až 35 let vězení. Pastor všechna obvinění popírá. Kauza představuje jedno z citlivých míst ve vztazích mezi Ankarou a Washingtonem.

Brunson, který žije v Turecku přes 20 let, řídil protestantskou církev v Izmiru na západě země. Zatčen byl i se svou ženou v říjnu 2016 v rámci čistek po pokusu části turecké armády o státní převrat. Jeho žena byla po několika dnech z vazby propuštěna.

Brunson čelí obvinění z kontaktů na hnutí Fethullaha Gülena, jehož vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dlouhodobě viní ze snahy ji svrhnout, a také z kontaktů na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Obě organizace Turecko považuje za teroristické. Brunson je obviněn také ze špionáže.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud