Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump spustil obchodní válku s Čínou. Jeho firmy ale se zemí bez rozpaků obchodují dál

Trump spustil obchodní válku s Čínou. Jeho firmy ale se zemí bez rozpaků obchodují dál

Obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy začala. Obě země vzájemně uvalily cla na zboží toho druhého. Podle prezidenta Donalda Trumpa mají tato opatření ochránit americká pracovní místa a zamezit přenosu duševního vlastnictví do Číny. Paradoxem je, že Trump ve skutečnosti nemá problém s čínskými státními firmami sám obchodovat a stále možná získává bez souhlasu Kongresu peníze od cizích vlád. 

Trump opakovaně čelil nařčení, že bez vědomí kongresmanů přijímá prostřednictvím svého byznysu peníze od jiných států. To se neslučuje s funkcí amerického prezidenta, který by měl všechny takové příjmy nahlásit právě Kongresu.

Ačkoli Trump tvrdí, že své firmy předal dětem, jejich vlastnictví se nezbavil a s čínskými firmami ho aktuálně pojí několik obchodních kontraktů.

Například v jeho hotelovém komplexu Trump Tower na Manhattanu sídlí už od roku 2008 čínská státní banka, která prezidentově rodině platí za pronájem odhadem dva miliony dolarů ročně. Podle webu Bloomberg by měla nájemní smlouva vypršet příští rok a obě strany už pravděpodobně musely začít jednat o jejím prodloužení. Nikdo to ale nechce potvrdit.

Ohledně Trumpových zahraničních příjmů je nejasno dlouhodobě, protože prezident odmítá zveřejnit svá daňová přiznání. Několikrát ale už musel své napojení na čínské firmy před kongresem vysvětlovat.

Nyní to dle informací listu The Washington Post vypadá, že k Trumpovi by mohly přitéct další čínské peníze, ačkoli prohlašoval, že po nástupu do prezidentského úřadu už nebude s tamními státními firmami jakkoli obchodovat. Prezidentovi partneři, developeři v Dubaji a Indonésii, chystají výstavby rezidenčních komplexů, ve kterých budou i golfová hřiště nesoucí Trumpovo jméno, za jehož použití bude prezidentova rodina získávat finance. Oba developeři budou při výstavbě spolupracovat se státními čínskými firmami.

Jen několik dnů po oznámení spolupráce developerů s čínskými firmami rozhodl Trump, že chce zachránit čínskou společnost ZTE. Firma vyrábějící mobilní telefony je předním dodavatelem přístrojů pro americké operátory. Vyšlo ale najevo, že navzdory sankcím kupovala od amerických výrobců součástky do telefonů, které potom posílala do Íránu. Kromě tučné pokuty následně ZTE přestala dostávat potřebné americké součástky, které jsou pro výrobu nezbytné. Navzdory varováním senátorů se Trump rozhodl obchodní styk s čínským gigantem obnovit, protože „v Číně už kvůli tomu zaniklo příliš mnoho pracovních míst“, jak uvedl na svém twitteru.

Pochybnosti o možném střetu zájmů amerického prezidenta a jeho rodiny se začaly objevovat záhy po jeho nástupu do úřadu. Rodinný konglomerát Trump Organization s více než 500 firmami působícími po celém světě zajistil od prezidentovy inaugurace jeho rodině desítky obchodních dohod se zahraničními subjekty včetně čínských a přijal platby od lobbistů pracujících pro různé vlády.

Firma prezidentovy dcery Ivanka Trump Marks LLC prodává v Číně celou řadu módních výrobků a v uplynulých týdnech dokonce získala několik ochranných známek na prodej nábytku, parfémů nebo knih. Ačkoli Trumpová předala aktiva své firmy do rodinného fondu, z obchodů jako prezidentova poradkyně údajně profituje i nadále.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744