Trump spustil obchodní válku s Čínou. Jeho firmy ale se zemí bez rozpaků obchodují dál | info.cz

Články odjinud

Trump spustil obchodní válku s Čínou. Jeho firmy ale se zemí bez rozpaků obchodují dál

Obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy začala. Obě země vzájemně uvalily cla na zboží toho druhého. Podle prezidenta Donalda Trumpa mají tato opatření ochránit americká pracovní místa a zamezit přenosu duševního vlastnictví do Číny. Paradoxem je, že Trump ve skutečnosti nemá problém s čínskými státními firmami sám obchodovat a stále možná získává bez souhlasu Kongresu peníze od cizích vlád. 

Trump opakovaně čelil nařčení, že bez vědomí kongresmanů přijímá prostřednictvím svého byznysu peníze od jiných států. To se neslučuje s funkcí amerického prezidenta, který by měl všechny takové příjmy nahlásit právě Kongresu.

Ačkoli Trump tvrdí, že své firmy předal dětem, jejich vlastnictví se nezbavil a s čínskými firmami ho aktuálně pojí několik obchodních kontraktů.

Například v jeho hotelovém komplexu Trump Tower na Manhattanu sídlí už od roku 2008 čínská státní banka, která prezidentově rodině platí za pronájem odhadem dva miliony dolarů ročně. Podle webu Bloomberg by měla nájemní smlouva vypršet příští rok a obě strany už pravděpodobně musely začít jednat o jejím prodloužení. Nikdo to ale nechce potvrdit.

Ohledně Trumpových zahraničních příjmů je nejasno dlouhodobě, protože prezident odmítá zveřejnit svá daňová přiznání. Několikrát ale už musel své napojení na čínské firmy před kongresem vysvětlovat.

Nyní to dle informací listu The Washington Post vypadá, že k Trumpovi by mohly přitéct další čínské peníze, ačkoli prohlašoval, že po nástupu do prezidentského úřadu už nebude s tamními státními firmami jakkoli obchodovat. Prezidentovi partneři, developeři v Dubaji a Indonésii, chystají výstavby rezidenčních komplexů, ve kterých budou i golfová hřiště nesoucí Trumpovo jméno, za jehož použití bude prezidentova rodina získávat finance. Oba developeři budou při výstavbě spolupracovat se státními čínskými firmami.

Jen několik dnů po oznámení spolupráce developerů s čínskými firmami rozhodl Trump, že chce zachránit čínskou společnost ZTE. Firma vyrábějící mobilní telefony je předním dodavatelem přístrojů pro americké operátory. Vyšlo ale najevo, že navzdory sankcím kupovala od amerických výrobců součástky do telefonů, které potom posílala do Íránu. Kromě tučné pokuty následně ZTE přestala dostávat potřebné americké součástky, které jsou pro výrobu nezbytné. Navzdory varováním senátorů se Trump rozhodl obchodní styk s čínským gigantem obnovit, protože „v Číně už kvůli tomu zaniklo příliš mnoho pracovních míst“, jak uvedl na svém twitteru.

Pochybnosti o možném střetu zájmů amerického prezidenta a jeho rodiny se začaly objevovat záhy po jeho nástupu do úřadu. Rodinný konglomerát Trump Organization s více než 500 firmami působícími po celém světě zajistil od prezidentovy inaugurace jeho rodině desítky obchodních dohod se zahraničními subjekty včetně čínských a přijal platby od lobbistů pracujících pro různé vlády.

Firma prezidentovy dcery Ivanka Trump Marks LLC prodává v Číně celou řadu módních výrobků a v uplynulých týdnech dokonce získala několik ochranných známek na prodej nábytku, parfémů nebo knih. Ačkoli Trumpová předala aktiva své firmy do rodinného fondu, z obchodů jako prezidentova poradkyně údajně profituje i nadále.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud