Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpovi stoupenci se „zamilovali“ do bizarní konspirační sekty. Prostor dostává i v Česku

Trumpovi stoupenci se „zamilovali“ do bizarní konspirační sekty. Prostor dostává i v Česku

Kolem amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou znovu vidět příznivci konspiračních teorií. Pozornost vzbudilo množství osob, které na jeho mítinku nosilo trička a transparenty odkazující na tzv. QAnon. Příznivci QAnonu přitom nejsou jen americkým problémem. Prostor dostávají například i na českých dezinformačních webech.

Během jednoho záběru z Trumpova mítinku mávali sympatizanti prezidenta cedulí s nápisem „My jsme Q“. Jindy zase byli vidět lidé v tričkách, na nichž se písmeno vyjímalo. Další během prezidentovy řeči vytasili transparent s hashtagem #QAnon.

Nic z toho neznamená, že by americký prezident podporoval stoupence konspiračních teorií. Byť i on v minulosti některé z nich používal například k útokům na předchůdce ve funkci Baracka Obamu. Výskyt QAnonu na jeho mítinku však signalizuje, že stoupenci konspiračních teorií masově podporují Trumpa.

O koho ve skutečnosti jde? Odpověď je složitá. Skupina těchto osob je značně široká, dala by se přirovnat k jakési internetové sektě. Sami sebe popisují jako „následovníky Q“, člověka či lidí s údajným přístupem k tajným vládním materiálům. Na diskusních fórech a sociálních sítích typu YouTube, Facebook a Twitter „odhalují utajené skutečnosti“, které však představují jen bohapusté lži a polopravdy. Používají přitom názvy filmů „Matrix“ a „Alenka v říši divů“ odkazující na alternativní realitu.

V Trumpovi tito lidé našli modlu, díky níž cítí, že konečně mají vliv na nejvyšší patra politiky. Ačkoli sám prezident na rozdíl od jiných celebrit (například herečky Roseanne Barrové) na QAnon ani podobnou skupinu neodkazoval, stoupenci „kultu Q“ věří, že jim posílá tajné vzkazy. „Prezident potřebuje mít projev o stavu unie, aby představil Q světu,“ píší uživatelé na Twitteru. Domnívají se, že Trump používá kódovanou řeč a mluví s nimi pokaždé, když vysloví číslo 17, což je pořadí písmene v anglické abecedě.

Establishment a předchozí americké prezidenty považují příznivci QAnonu za součást kabalistické kriminální skupiny. Populární je mezi nimi konspirační teorie o tzv. deep state, neboli strukturách, které ovládají USA bez ohledu na výsledek voleb. Ty podle nich osnují komplot proti Trumpovi a chtějí jej odstranit z úřadu, protože pracuje na rozbití jejich nadvlády.

QAnon je hlavně americký fenomén, prostor ale dostává i v Česku

QAnon je populární především v USA, v omezeném rozsahu se ale rozšířil i do dalších zemí včetně Česka. Pozornosti se mu dostává především na proruských dezinformačních webech. Například Sputnik v květnu publikoval text, v němž dává prostor lidem označujícím miliardáře a filantropa židovského původu George Sorose za nacistu.

„Miluju, jak NBC News tvrdí, že není pravda, že je George Soros nacista. On je doslova přiznaný nacista… existují videa a přepisy textů po celém internetu… a on sám je na to také hrdý. Měli bychom se ptát, proč NASA a CIA najímali nacisty prostřednictvím projektu Paperclip...“ cituje Sputink tweet zakončený hashtagem QAnon, aniž by se pokusil vyvrátit nepravdivost tvrzení.

Ještě dále zašel web Tadesco, jenž se v záhlaví tituluje jako „osobní stránky Tomáše Marného a kolektivu autorů“. Tadesco QAnon označil za zpravodajského insidera. Odvolává se na něj v textu tvrdícím, že únorový propad na akciových trzích byl „signálem globalistů pro Trumpa“.

„Zpravodajský insider známý pod jménem QAnon nedávno na 8chan publikoval příspěvek, který naznačuje, že dalším krokem globalistů bylo právě otřást akciovým trhem, což mělo být pro Trumpa signálem, že kontrolu nad osudem země mají stále v rukách oni. [666] Znamení pro prezidenta Spojených států, že trh stále ovládají oni? Signál? Hrozba? Vítejte v globální válce,“ píše Tadesco.

Na pokraji tragédie. Stoupenci konspiračních teorií přecházejí z internetu do reality

Bizarní konspirační teorie mnohdy působí úsměvně, ale už několikrát se přenesly do reálného prostředí. Počet lidí, kteří jim věří, není malý. Není přesně dohledatelné, kolik stoupenců QAnon má, ale videa na YouTube s odkazem na něj mívají miliony zhlédnutí. Aplikace QDrops byla v dubnu podle zprávy stanice NBC mezi deseti nejstahovanějšími placenými aplikacemi na operační systém iOS. V březnu vytvořená stránka Qanon.pub běžně dosahuje sedmi milionů návštěv. Skupiny na Facebooku mají desetitisíce členů.

Kam až mohou konspirační teorie vést, nejlépe ukázala tzv. kauza Pizzagate. Ta se týkala údajného zneužívání dětí ve Washingtonské pizzerii, kterého se měly účastnit špičky Demokratické strany, a vedla až k tomu, že do zmíněné restaurace přišel muž se zbraní v ruce.

Pizzagate neměla s QAnonem nic společného, podobný případ ale ano. V červnu letošního roku přijel na Hooverovu přehradu ozbrojený muž, jenž tvrdil, že je na misi QAnonu, na níž má získat zprávu o vyšetřování Hillary Clintonové. Ministerstvo spravedlnosti vydalo dokument o den dříve, stoupenci Q však věří, že existuje ještě jedna, tajná zpráva, v níž jsou daleko výbušnější informace o FBI. Žádné indicie o pravdivosti jejich tvrzení ale neexistují.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1