Trumpův ministr na misi v KLDR: vrátit se má i se zadržovanými Američany | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův ministr na misi v KLDR: vrátit se má i se zadržovanými Američany

Trumpův ministr na misi v KLDR: vrátit se má i se zadržovanými Američany

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který dnes přicestoval do Severní Koreje, by se měl z cesty vrátit i s třemi Američany, kteří jsou v KLDR zadržováni. Informoval o tom podle agentury Jonhap zástupce kanceláře jihokorejského prezidenta. Potvrdil také, že Pompeo má v KLDR dojednat datum bezprecedentního setkání mezi severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který rovněž naznačil, že trojice Američanů by mohla být brzy propuštěna.

Pompeo se vydal do Severní Koreje na předem neohlášenou návštěvu jednat o posledních podrobnostech plánovaného summitu Trumpa s Kimem. Podle agentury Reuters přicestoval do severokorejské metropole Pchjongjangu z Japonska a zamířil do hotelu Koryo. Jde o jeho druhou návštěvu Severní Koreje během necelých šesti týdnů.

Pompeo agentuře Reuters už během letu do KLDR řekl, že doufá, že doladí agendu jednání Trumpa s Kim Čong-unem. Rovněž řekl, že na programu bude i otázka Američanů vězněných v Severní Koreji. Zatím ale od Pchjongjangu neměl závazek, že by je propustila.

Přesné datum ani místo chystaného setkání šéfa Bílého domu a severokorejského vůdce dosud nebylo oznámeno. "Očekáváme, že oznámí datum, čas a vězně," citovala agentura Jonhap jihokorejského funkcionáře.

Zadržovanými Američany jsou misionář Kim Dong-chul a Kim Sang-duk a Kim Hak-song, kteří nějakou dobu přednášeli na pchjongjangské technické univerzitě (PUST).

Během Trumpova funkčního období KLDR propustila jen jednoho Američana. Dvaadvacetiletý student Otto Warmbier se však loni v létě vrátil do USA po 17 měsících v kómatu a o několik dní později zemřel.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.