Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trumpův nový právník pro ruskou kauzu. Giuliani má za cíl ukončit vyšetřování pro dobro země

Trumpův nový právník pro ruskou kauzu. Giuliani má za cíl ukončit vyšetřování pro dobro země

Donald Trump našel po týdnech marných pokusů a několika odmítnutích nového právníka, který jej bude zastupovat v tzv. ruské kauze. Najal si bývalého starostu New Yorku Rudolpha Giulianiho. Ten stál za Trumpem i v kampani a uvažovalo se o něm i jako o kandidátovi na ministerský post. Zároveň má dobré kontakty u FBI. Ta se o něj však v souvislosti s vyšetřováním ruského ovlivňování voleb zajímá také.

Jeho jméno je pojem politický i právnický. Rudolph Giuliani si jako populární starosta New Yorku prožil těžké chvíle během 11. září, teď se bude potýkat s řešením další kalamity, byť nesrovnatelně méně tragické.

Giulianiho si najal prezident Donald Trump, aby ho zastupoval během vyšetřování ruských zásahů do prezidentských voleb a případného napojení šéfa Bílého domu na Moskvu. Přichází v době, kdy se stále více hovoří o Trumpově nespokojenosti se zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem.

Novinky vyvolaly otázky ohledně Trumpova dalšího postupu. Dlouhodobě se spekuluje, že prezident má zálusk Muellera propustit. „Přijal jsem tuto práci, protože doufám, že mohu pro dobro země dojednat konec kauzy, jelikož oceňuji prezidenta i Boba Muellera,“ nechal se slyšet Giuliani.

Přítel s kontakty u FBI

Zkušený právník, jemuž největší popularitu u veřejnosti přineslo právě angažmá v čele newyorské radnice, má za sebou i solidní kariéru v justici. Působil jako spolupracovník ministerstva spravedlnosti, ale hlavně jako státní zástupce pro Jižní okres státu New York. Tamní pozice patří k nejprestižnějším a nejvlivnějším ve Spojených státech a mimo jiné dozoruje vyšetřování Trumpova osobního právníka Michaela Cohena, jenž se dostal do potíží po razii FBI v jeho bytě a kanceláři.

„Rudy je skvělý. Je mým dlouholetým přítelem a chce pro dobro země celou tuto věc rychle vyřešit,“ pochvaloval si nového právníka prezident.

Nejen dlouholeté přátelství však hrálo při Trumpově rozhodování roli. V posledních týdnech marně hledal náhradu za dosavadního obhájce Tye Cobba, jenž odešel v březnu, protože se s prezidentem neshodl na strategii. Zdůrazňoval přitom, že potřebuje právníka z New Yorku.


 

720p 360p
Rusko vs. USA


Giuliani v minulosti zároveň naznačoval, že má kontakty u FBI, které ho informují o vyšetřování kauzy Hillary Clintonové. Ta jako ministryně zahraničí používala soukromý e-mail k pracovním účelům, což Trump opakovaně zdůrazňoval hlavně během jejich vzájemného souboje o prezidentské křeslo. Případ s e-maily je jeho oblíbenou mantrou, kterou opakuje, když chce ukázat, že zatímco ho demokraté kritizují, kde mohou, sami mají máslo na hlavě.

„Největší otázkou je, jak to Giuliani bude hrát s ostatními. Bude to bojovný Rudy, nebo to bude hrát s Muellerovým týmem? Pokusí se ustoupit a přinést odpověď na zásadní otázku, zda prezident bude s Muellerem mluvit? A bude ho Trump poslouchat?“ cituje list Washington post nejmenovaného právníka.

Trump v minulosti projevil ochotu se zvláštním vyšetřovatelem mluvit, ačkoli mu to jeho právníci nedoporučovali. Obávali se, že by prezident mohl během výslechu lhát, kvůli čemuž se dostala do problémů řada jeho spolupracovníků. Po razii u Cohena však Trump začal couvat a o setkání s Muellerem už tak nadšeně nemluvil.

Giuliani je do ruské kauzy sám zapletený

Giuliani se ke svému angažmá odmítá více vyjadřovat. I jemu však musí být jasné, že to se svérázným prezidentem nebude mít jednoduché. Už jednou jeho nejužší okolí opustil, když se mu nelíbil přístup k přebírání moci. V té době byl místopředsedou týmu, který se o nástup do Bílého domu staral, a spekulovalo se o něm jako o potenciálním ministru zahraničí. Později se objevily úvahy, že by mohl nahradit na postu ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, s nímž má Trump spory kvůli ruské kauze.

Do ní je však Giuliani sám zapletený. Jeho bývalá kancelář Bracewell & Giuliani radila společnosti Cambridge Analytica, která získala data 87 milionů uživatelů sociální sítě Facebook bez jejich souhlasu a využila je k lepšímu cílení kampaně na Trumpovu podporu. Muellerův tým se navíc zajímal o Giulianiho činnost během procesu přebírání moci.

Bývalý newyorský starosta je nejznámějším jménem prezidentova právního týmu. Není však jediným nováčkem, kterého Trump kvůli ruské kauze najal. Časopis The Atlantic upozornil, že možná ještě důležitější je angažování Martyho a Jane Raskinových.

Manželská dvojice přináší do Bílého domu to, co odešlo spolu s Cobbem. Zkušenost v oblasti trestního práva. Raskinovi mají odseděno mnoho hodin v soudních síních a jejich jmenování ukazuje, že Trump začal brát celou záležitost daleko vážněji než dosud.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1