Články odjinud

Turecká armáda se ze Sýrie jen tak nestáhne. Chystáme další operace, oznámil Erdogan

Turecká armáda se ze Sýrie jen tak nestáhne. Chystáme další operace, oznámil Erdogan

Turecko po dvou zásazích v sousední Sýrii podnikne další vojenské ofenzivy podél svých hranic. Prohlásil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na předvolební akci v Istanbulu, kde oznamoval program své strany před červnovými předčasnými volbami.

„Nevzdáme vytlačování teroristických organizací. K operacím Štít Eufratu a Olivová ratolest přidáme další operace. Naši vojáci jsou připraveni k novým misím,“ prohlásil Erdogan s poukazem na předchozí dvě turecké vojenské operace v Sýrii.

Operaci nazvanou Štít Eufratu ukončilo Turecko na severu Sýrie po více než půl roce loni v březnu. Cílem intervence byl boj proti radikálním islamistům z organizace Islámský stát (IS) a zároveň i proti syrským kurdským milicím YPG, které Ankara označuje za teroristy. Turecko jim znemožnilo ovládnout souvislý pás území podél syrsko-turecké hranice.

Proti YPG je zacílena také operace Olivová ratolest, kterou turecká vláda zahájila v lednu. V březnu ovládly armády Turecka a Sýrie severosyrské město Afrín, které bylo do té doby pod kontrolou Kurdů. Erdogan už dříve několikrát pohrozil, že operaci rozšíří dál na východ k iráckým hranicím.

Erdogan dnes plány na další vojenské zásahy oznámil při představení volebního programu své konzervativní strany AKP před předčasnými parlamentními a prezidentskými volbami, které se uskuteční 24. června. Prezident je dnes označil za zahájení nové éry. Erdogan slíbil mimo jiné větší investice, hospodářský růst či snížení inflace.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud