Turecká armáda se ze Sýrie jen tak nestáhne. Chystáme další operace, oznámil Erdogan | info.cz

Články odjinud

Turecká armáda se ze Sýrie jen tak nestáhne. Chystáme další operace, oznámil Erdogan

Turecko po dvou zásazích v sousední Sýrii podnikne další vojenské ofenzivy podél svých hranic. Prohlásil to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na předvolební akci v Istanbulu, kde oznamoval program své strany před červnovými předčasnými volbami.

„Nevzdáme vytlačování teroristických organizací. K operacím Štít Eufratu a Olivová ratolest přidáme další operace. Naši vojáci jsou připraveni k novým misím,“ prohlásil Erdogan s poukazem na předchozí dvě turecké vojenské operace v Sýrii.

Operaci nazvanou Štít Eufratu ukončilo Turecko na severu Sýrie po více než půl roce loni v březnu. Cílem intervence byl boj proti radikálním islamistům z organizace Islámský stát (IS) a zároveň i proti syrským kurdským milicím YPG, které Ankara označuje za teroristy. Turecko jim znemožnilo ovládnout souvislý pás území podél syrsko-turecké hranice.

Proti YPG je zacílena také operace Olivová ratolest, kterou turecká vláda zahájila v lednu. V březnu ovládly armády Turecka a Sýrie severosyrské město Afrín, které bylo do té doby pod kontrolou Kurdů. Erdogan už dříve několikrát pohrozil, že operaci rozšíří dál na východ k iráckým hranicím.

Erdogan dnes plány na další vojenské zásahy oznámil při představení volebního programu své konzervativní strany AKP před předčasnými parlamentními a prezidentskými volbami, které se uskuteční 24. června. Prezident je dnes označil za zahájení nové éry. Erdogan slíbil mimo jiné větší investice, hospodářský růst či snížení inflace.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud