Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Týden do klíčového summitu Trump-Putin: Rusko už předalo USA návrh společného prohlášení

Týden do klíčového summitu Trump-Putin: Rusko už předalo USA návrh společného prohlášení

Moskva předala Spojeným státům návrh společného prohlášení po nadcházejícím summitu mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem, který se má konat 16. července v Helsinkách. S odvoláním na vlastní zdroje to dnes napsal ruský list Kommersant. Kreml v prohlášení zdůrazňuje spolupráci mezi oběma zeměmi jako faktor mezinárodní stability.

Moskva v dokument dále klade důraz na dialog mezi vrcholnými politiky obou zemí, diplomaty a armádními informačními složkami a na rozvoj ekonomických vztahů. Washington je podle listu návrh ochoten přijmout jako základ společné prohlášení, Bílý dům ale zároveň trvá na tom, aby se do něj promítly americké obavy ohledně ruského vměšování do prezidentských voleb v USA v roce 2016.

Kreml by podle některých ruských expertů mohl souhlasit s prohlášením, v němž označí zahraniční vměšování do voleb v jiných zemích za nepřípustné. Putin by pak na tiskové konferenci znovu popřel jakékoli ruské vměšování do amerických voleb, což ocení především Trump, ne tak jeho oponenti.

Ruské vměšování je přitom podle ruského politologa Dmitrije Suslova pro Washington klíčovým tématem. „Jeho politický význam souvisí i s dalšími (mezinárodními tématy) jako je Ukrajina, Sýrie, Írán nebo dohled nad zbrojením - je to důvod, proč Trumpova administrativa nebyla schopna navázat s Moskvou, třeba i konfrontační, dialog, a je to zároveň klíčový nástroj demokratů pro podkopávání legitimity úřadujícího prezidenta USA,“ cituje list Suslova.

Trump se tak podle experta bude snažit vytvořit dojem „tvrdého vyjednávání“ s Putinem, kterým od Ruska vynutí záruky, že se Moskva v budoucnu do amerických voleb vměšovat nebude.

Ačkoli jsou podobné summity často zakončené významnými prohlášeními, blížící se helsinská vrcholná schůzka podle zdrojů listu v Moskvě i Washingtonu průlom ve vztazích mezi Ruskem a Spojenými státy nepřinese.

Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton v rozhovoru s Kommersantem uvedl, že za úspěch je možné považovat už samotné setkání prezidentů. Jeho ruský protějšek Jurij Ušakov byl více optimistický; prezidenti by podle něj mohli přijmout prohlášení, které „by nastínilo další kroky obou stran pro zlepšení vzájemných vztahů, ale i společný postup na mezinárodním poli“.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744