Články odjinud

Uprchlíci jako „nejhorší nepřátelé Židů“. Lagerfeld pobouřil kritikou „otevřené náruče“ Merkelové

Uprchlíci jako „nejhorší nepřátelé Židů“. Lagerfeld pobouřil kritikou „otevřené náruče“ Merkelové

Jeden z nejuznávanějších a nejvlivnějších světových módních návrhářů - Karel Lagerfeld - vyvolal pobouření kontroverzními výroky na adresu německé kancléřky Angely Merkelové a její uprchlické politiky. Lagerfeld zkritizoval vstřícný postoj Německa k migrantům a dal ho do souvislosti s holokaustem. Francouzské stanici C8 po odvysílání talkshow přišly stovky stížností. 

„Nemůžete – ani když mezitím uplynuly dekády – zabít miliony Židů, abyste na jejich místo přivedli miliony jejich nejhorších nepřátele,“ prohlásil osmdesátiletý návrhář. „Znám v Německu někoho, kdo si vzal mladého Syřana a po čtyřech dnech řekl: ‚Největší věc, kterou Německo vynalezlo, byl holokaust‘,“ dodal.

Lagerfeld ostře zkritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou, že do země pustila tolik uprchlíků. Podle návrháře udělala „obrovskou chybu“. „Merkelová už měla miliony a miliony migrantů, kteří jsou dobře integrovaní a kteří pracují… Nepotřebovala jich brát další milion, aby si zlepšila svoji image, co se z ní po řecké krizi stala zlá macecha,“ nerozpakoval se říci návrhář, který se narodil v Hamburku ve stejném roce, kdy se Adolf Hitler stal říšským kancléřem. „Najednou sledujeme dceru pastora,“ řekl Lagerfeld se zřejmou narážkou na otce německé kancléřky, který byl luteránským pastorem ve východním Německu.

Podle Lagerfelda by si mělo Německo vzít příklad z Francie. „Podívejte se na Francii, zemi lidských práv, která jich (uprchlíků, pozn. red.) přijala, nevím přesně, deset nebo dvacet tisíc,“ uvedl návrhář.

Kontroverzní výroky světoznámého návrháře pobouřily stovky lidí, kteří si na Lagerfelda stěžovaly jednak u stanice C8, v jejíž talkshow v neděli návrhář vystoupil, a rovněž u francouzského televizního regulátora CSA, který se už případem zabývá.

Reakce na sociálních sítích byly dle deníku the Guardian o poznání rozporuplnější. Lagerfeldovi se dostalo jak kritiky, tak vyjádření podpory.

 

Články odjinud