Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uprchlíci jako „nejhorší nepřátelé Židů“. Lagerfeld pobouřil kritikou „otevřené náruče“ Merkelové

Uprchlíci jako „nejhorší nepřátelé Židů“. Lagerfeld pobouřil kritikou „otevřené náruče“ Merkelové

Jeden z nejuznávanějších a nejvlivnějších světových módních návrhářů - Karel Lagerfeld - vyvolal pobouření kontroverzními výroky na adresu německé kancléřky Angely Merkelové a její uprchlické politiky. Lagerfeld zkritizoval vstřícný postoj Německa k migrantům a dal ho do souvislosti s holokaustem. Francouzské stanici C8 po odvysílání talkshow přišly stovky stížností. 

„Nemůžete – ani když mezitím uplynuly dekády – zabít miliony Židů, abyste na jejich místo přivedli miliony jejich nejhorších nepřátele,“ prohlásil osmdesátiletý návrhář. „Znám v Německu někoho, kdo si vzal mladého Syřana a po čtyřech dnech řekl: ‚Největší věc, kterou Německo vynalezlo, byl holokaust‘,“ dodal.

Lagerfeld ostře zkritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou, že do země pustila tolik uprchlíků. Podle návrháře udělala „obrovskou chybu“. „Merkelová už měla miliony a miliony migrantů, kteří jsou dobře integrovaní a kteří pracují… Nepotřebovala jich brát další milion, aby si zlepšila svoji image, co se z ní po řecké krizi stala zlá macecha,“ nerozpakoval se říci návrhář, který se narodil v Hamburku ve stejném roce, kdy se Adolf Hitler stal říšským kancléřem. „Najednou sledujeme dceru pastora,“ řekl Lagerfeld se zřejmou narážkou na otce německé kancléřky, který byl luteránským pastorem ve východním Německu.

Podle Lagerfelda by si mělo Německo vzít příklad z Francie. „Podívejte se na Francii, zemi lidských práv, která jich (uprchlíků, pozn. red.) přijala, nevím přesně, deset nebo dvacet tisíc,“ uvedl návrhář.

Kontroverzní výroky světoznámého návrháře pobouřily stovky lidí, kteří si na Lagerfelda stěžovaly jednak u stanice C8, v jejíž talkshow v neděli návrhář vystoupil, a rovněž u francouzského televizního regulátora CSA, který se už případem zabývá.

Reakce na sociálních sítích byly dle deníku the Guardian o poznání rozporuplnější. Lagerfeldovi se dostalo jak kritiky, tak vyjádření podpory.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744