Útočník z Paříže byl v hledáčku úřadů. Přesto zabil policistu a další dva zranil | info.cz

Články odjinud

Útočník z Paříže byl v hledáčku úřadů. Přesto zabil policistu a další dva zranil

Střelcem, který ve čtvrtek večer v centru Paříže zabil policistu a dva další zranil, byl podle médií 39letý Francouz. Policie jej již vyšetřovala v souvislosti s terorismem, uvedla agentura AFP. Při útoku, k němuž došlo tři dny před nedělním prvním kolem francouzských prezidentských voleb, byla lehce zraněna kolemjdoucí zahraniční turistka.

Pachatel podle policejních zdrojů francouzských médií cíleně zahájil palbu na policejní hlídku a následně byl zabit. Policie zatím provádí razie v Paříži a okolí. Útok vyšetřuje protiteroristické oddělení pařížské prokuratury.

Podle agentury AP, která má k dispozici dokumenty o policejním vyšetřování incidentu, policisté prohledali byt 39letého Karima Cheurfiho v poklidné čtvrti městečka Chelles na východním předměstí Paříže. Cheufri byl podle listu Le Parisien v roce 2001 usvědčen z útoku na policistu.

Francouzská policie pátrá v souvislosti s útokem po druhém podezřelém, oznámil v pátek mluvčí francouzského ministerstva vnitra Pierre-Henry Brandet. V rozhlasovém rozhovoru mluvčí ministerstva uvedl, že druhého muže identifikovaly belgické bezpečnostní složky a vyrozuměly o tom francouzské úřady.

Teroristická organizace Islámský stát vydala prohlášení, podle něhož byl pachatelem útoku její bojovník, jehož pseudonym naznačuje, že pocházel z Belgie či v této zemi žil. Belgické úřady však o možném podezřelém nemají podle AP žádné informace. IS se v minulosti přihlásil i k dalším útokům na území Francie.

Prezident François Hollande prohlásil, že okolnosti útoku ukazují na teroristický čin a dnes se schází se šéfy silových ministerstev k bezpečnostní poradě. Francie podle něho zajistí nejpřísnější bezpečností opatření v souvislosti s nedělními volbami. Někteří kandidáti včetně konzervativce Françoise Fillona se rozhodli zrušit své mítinky plánované na dnešní poslední den kampaně.

Kvůli teroristickému útoku zrušili kandidáti na francouzského prezidenta v závěru kampaně své mítinky, které byly na dnešek naplánované. Nejvíce sledovaní favorité, kteří se ve čtvrtek večer sešli v poslední televizní debatě, chtějí před nedělním prvním kolem voleb zaměřit svou pozornost na bezpečnost. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud