Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uvidí ještě někdy své děti? Americké úřady nemohou dohledat rodiče 38 dětských uprchlíků

Uvidí ještě někdy své děti? Americké úřady nemohou dohledat rodiče 38 dětských uprchlíků

Celkem 38 dětí mladších pěti let se nemusí znovu shledat se svými rodiči, od nichž je odebraly americké úřady. Případy rozdělených rodin migrantů jsou totiž komplikované a úřady nevědí, kde rodiče dětí momentálně jsou. Hned polovinu z nich již stihli deportovat. Soud však na sjednocení rodin nadále trvá.

Úřady nemohou dohledat rodiče 38 dětí mladších pěti let, které do USA přišly jako uprchlíci. V pátek to přiznali vládní právníci. Federální soudce už naznačil, že zřejmě prodlouží lhůtu pro sjednocení rodin, jež administrativa rozdělila po přechodu hranice. Takto se bez rodičů ocitlo téměř 3000 dětí.

Vládní právníci při slyšení u kalifornského soudu prohlásili, že ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb je v původní lhůtě, tedy do 10. července, schopné vrátit rodičům jen asi polovinu ze zhruba 100 dětí ve věku do pěti let.

Hned polovinu rodičů zmíněných 38 dětí americké úřady již deportovaly do domovských zemí. O dalších 19 z nich nemá vůbec žádné informace. Soud přesto dále trvá na tom, že vláda musí sjednocení rodin zajistit. Soudce Dana Sabraw svolal schůzku s vládními právníky na pondělní dopoledne.

„Vláda je musí sjednotit. Pokud neexistuje nějaký vážný důvod, musí to udělat v časovém rámci,“ prohlásil Sabraw, jenž dodal, že je připravený dát administrativě případně čas navíc, pokud poskytne seznam dětí mladších pět let spolu s informacemi o jejich rodičích a problémech s lokalizací.

Soud by mohl také sáhnout ke zkrácení času určeného na proces přezkoumávání jednotlivých případů. V tom případě však právníci chtějí, aby určil způsob, jakým bude zaručena správnost rozhodnutí. Ministerstvo navrhuje pro sjednocování rodin využít i testy DNA. Resort spravedlnosti však upozornil, že to celý proces může výrazně prodloužit.

Tzv. politika nulové tolerance zahrnující odebírání dětí migrantům, kteří překročili americké hranice, vyvolalo v posledních týdnech v USA řadu kontroverzí. Prezident Donald Trump dekretem praxi zrušil, úřady se ale stále potýkají s řadou problémů. Kromě chybějící dokumentace musí řešit také nedostatek kapacit pro příchozí rodiny.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232