Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uvidí ještě někdy své děti? Americké úřady nemohou dohledat rodiče 38 dětských uprchlíků

Uvidí ještě někdy své děti? Americké úřady nemohou dohledat rodiče 38 dětských uprchlíků

Celkem 38 dětí mladších pěti let se nemusí znovu shledat se svými rodiči, od nichž je odebraly americké úřady. Případy rozdělených rodin migrantů jsou totiž komplikované a úřady nevědí, kde rodiče dětí momentálně jsou. Hned polovinu z nich již stihli deportovat. Soud však na sjednocení rodin nadále trvá.

Úřady nemohou dohledat rodiče 38 dětí mladších pěti let, které do USA přišly jako uprchlíci. V pátek to přiznali vládní právníci. Federální soudce už naznačil, že zřejmě prodlouží lhůtu pro sjednocení rodin, jež administrativa rozdělila po přechodu hranice. Takto se bez rodičů ocitlo téměř 3000 dětí.

Vládní právníci při slyšení u kalifornského soudu prohlásili, že ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb je v původní lhůtě, tedy do 10. července, schopné vrátit rodičům jen asi polovinu ze zhruba 100 dětí ve věku do pěti let.

Hned polovinu rodičů zmíněných 38 dětí americké úřady již deportovaly do domovských zemí. O dalších 19 z nich nemá vůbec žádné informace. Soud přesto dále trvá na tom, že vláda musí sjednocení rodin zajistit. Soudce Dana Sabraw svolal schůzku s vládními právníky na pondělní dopoledne.

„Vláda je musí sjednotit. Pokud neexistuje nějaký vážný důvod, musí to udělat v časovém rámci,“ prohlásil Sabraw, jenž dodal, že je připravený dát administrativě případně čas navíc, pokud poskytne seznam dětí mladších pět let spolu s informacemi o jejich rodičích a problémech s lokalizací.

Soud by mohl také sáhnout ke zkrácení času určeného na proces přezkoumávání jednotlivých případů. V tom případě však právníci chtějí, aby určil způsob, jakým bude zaručena správnost rozhodnutí. Ministerstvo navrhuje pro sjednocování rodin využít i testy DNA. Resort spravedlnosti však upozornil, že to celý proces může výrazně prodloužit.

Tzv. politika nulové tolerance zahrnující odebírání dětí migrantům, kteří překročili americké hranice, vyvolalo v posledních týdnech v USA řadu kontroverzí. Prezident Donald Trump dekretem praxi zrušil, úřady se ale stále potýkají s řadou problémů. Kromě chybějící dokumentace musí řešit také nedostatek kapacit pro příchozí rodiny.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744