Uvidí ještě někdy své děti? Americké úřady nemohou dohledat rodiče 38 dětských uprchlíků | info.cz

Články odjinud

Uvidí ještě někdy své děti? Americké úřady nemohou dohledat rodiče 38 dětských uprchlíků

Celkem 38 dětí mladších pěti let se nemusí znovu shledat se svými rodiči, od nichž je odebraly americké úřady. Případy rozdělených rodin migrantů jsou totiž komplikované a úřady nevědí, kde rodiče dětí momentálně jsou. Hned polovinu z nich již stihli deportovat. Soud však na sjednocení rodin nadále trvá.

Úřady nemohou dohledat rodiče 38 dětí mladších pěti let, které do USA přišly jako uprchlíci. V pátek to přiznali vládní právníci. Federální soudce už naznačil, že zřejmě prodlouží lhůtu pro sjednocení rodin, jež administrativa rozdělila po přechodu hranice. Takto se bez rodičů ocitlo téměř 3000 dětí.

Vládní právníci při slyšení u kalifornského soudu prohlásili, že ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb je v původní lhůtě, tedy do 10. července, schopné vrátit rodičům jen asi polovinu ze zhruba 100 dětí ve věku do pěti let.

Hned polovinu rodičů zmíněných 38 dětí americké úřady již deportovaly do domovských zemí. O dalších 19 z nich nemá vůbec žádné informace. Soud přesto dále trvá na tom, že vláda musí sjednocení rodin zajistit. Soudce Dana Sabraw svolal schůzku s vládními právníky na pondělní dopoledne.

„Vláda je musí sjednotit. Pokud neexistuje nějaký vážný důvod, musí to udělat v časovém rámci,“ prohlásil Sabraw, jenž dodal, že je připravený dát administrativě případně čas navíc, pokud poskytne seznam dětí mladších pět let spolu s informacemi o jejich rodičích a problémech s lokalizací.

Soud by mohl také sáhnout ke zkrácení času určeného na proces přezkoumávání jednotlivých případů. V tom případě však právníci chtějí, aby určil způsob, jakým bude zaručena správnost rozhodnutí. Ministerstvo navrhuje pro sjednocování rodin využít i testy DNA. Resort spravedlnosti však upozornil, že to celý proces může výrazně prodloužit.

Tzv. politika nulové tolerance zahrnující odebírání dětí migrantům, kteří překročili americké hranice, vyvolalo v posledních týdnech v USA řadu kontroverzí. Prezident Donald Trump dekretem praxi zrušil, úřady se ale stále potýkají s řadou problémů. Kromě chybějící dokumentace musí řešit také nedostatek kapacit pro příchozí rodiny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud