V Brazílii se protrhla důlní nádrž. Pohřešovaných je na 200 | info.cz

Články odjinud

V Brazílii se protrhla důlní nádrž. Pohřešovaných je na 200

V Brazílii se protrhla důlní nádrž. Pohřešovaných je na 200
 

Na jihu Brazílie nedaleko města Belo Horizonte se protrhla odpadní nádrž místního dolu; její obsah zaplavil rozsáhlou oblast, včetně několika domků. Podle místních hasičů se pohřešuje na 200 lidí, informovala agentura Agencia Brasil. O obětech zatím zprávy nejsou.

Na větší počet zraněných se už připravila místní nemocnice ve městě Brumadinho, která zatím podle agentury Agencia Brasil přijala dvě zraněné ženy. Jejich stav je podle lékařů stabilizovaný.

Záběry ze sociálních sítích ukazují rozsáhlé oblasti zaplavené bahnem. Na jednom videu je zachycen záchranář před vrtulníkem, jak spolu s dělníkem tahají zraněného muže z bahna. Na dalších záběrech jsou vidět bahnem zaplavené domky.

Brazilská společnost Vale, která důl provozuje, už dříve připustila, že oběti možná budou, protože v době protržení nádrže byli v části areálu lidé. "Podle prvních informací byla zaplavena administrativní část dolu a část komunity Vila Ferteco," uvedla v prohlášení firma. Areál leží nedaleko města Belo Horizonte, metropole státu Minas Gerais na jihu Brazílie.

Také brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes prostřednictvím sociální sítě vyjádřil obavy, že neštěstí si mohlo vyžádat oběti, a na místo vyslal tři členy své vlády. Sám postiženou oblast navštíví v sobotu, uvedl mluvčí vlády. Tým na místo hodlá vyslat i ekologická organizace Greenpeace.

Stát Minas Gerais postihlo podobné neštěstí s protrženými důlními nádržemi v listopadu 2015, tehdy voda a bahno zaplavily několik vesnic a zemřelo přitom 19 lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud