V centru Londýna vraždil Brit. Tajné služby po něm v minulosti šly | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V centru Londýna vraždil Brit. Tajné služby po něm v minulosti šly

V centru Londýna vraždil Brit. Tajné služby po něm v minulosti šly

Muž, který ve středu v centru britské metropole zavraždil tři lidi a 40 dalších zranil, byl občanem země narozeným ve Spojeném království. V projevu před zákonodárci to prohlásila britská premiérka Theresa Mayová. Identita útočníka podle ní v zájmu vyšetřování zveřejněná nebude. K útoku se dnes prostřednictvím spřízněné zpravodajské agentury přihlásil samozvaný Islámský stát. Ten se ale zpravidla hlásí ke všem podobným činům s cílem zajistit si publicitu. Přímé vazby útočníka na IS zatím úřady nezmínily.

O útočníkovi Mayová řekla, že byl dříve kvůli „násilnému radikalismu“ v hledáčku tajných služeb, ale že v současné době ho úřady nepovažovaly za hrozbu. Podle premiérky je policie přesvědčena, že jednal sám a že veřejnosti už žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí.

Britský ministr obrany už dříve uvedl, že útok souvisí s islámským terorismem. Útočník se podle policie inspiroval mezinárodními aktivitami teroristů. O jeho původu a zázemí stejně jako o konkrétních motivech stále není nic známo.

Muž ve středu najel do lidí na Westminsterském mostu v centru britské metropole. Další zranil u budovy parlamentu, kde narazil do zdi. Potom ubodal policistu a byl zastřelen. Ze 40 zraněných ještě dnes ráno většina zůstávala v nemocnicích a sedm z nich bojovalo o život. 

Policie v reakci na útok provedla několik razií v Birminghamu, kde si útočník údajně vypůjčil auto. Zatkla několik lidí, jaké jsou jejich vazby na teroristu, ale zatím není známé.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.