Články odjinud

V Číně padlo další velké „zvíře“ spojené se CEFC. Šéf státní agentury čelí podezření z korupce

V Číně padlo další velké „zvíře“ spojené se CEFC. Šéf státní agentury čelí podezření z korupce

Čínská konsolidační agentura Huarong Asset Managment, která koupila 36,2% podíl v chajnanské větvi společnosti CEFC, má problém. Její šéf Laj Siao-min je jako člen Komunistické strany Číny a poslanec vyšetřován stranickými orgány z disciplinárních a právních prohřešků. S největší pravděpodobností jde o korupci. Po celé řadě vyšetřovaných šéfů velkých společností, jako je Wu Siao-chuej z Anbangu či Jie Ťien-ming z CEFC, která je díky přízni prezidenta Zemana dobře známá i v Česku, tak  protikorupční kampani čínského prezidenta padl za oběť další rudý kapitalista.

Agentura Huarong byla založena v roce 1999 jako jedna ze čtyř státních institucí pro boj s neutěšeným stavem finančního sektoru plného korupce a nezdravých investic. Její teď již bývalý předseda, Laj Siao-min padl ironií osudu právě pro podezření z korupce minulý týden do spárů čínské disciplinární komise. Informuje o tom Bloomberg.

Podle čínských médií Laj čelí obvinění z tunelování. Údajně měl ze společnosti vydolovat miliardy čínských jüanů a převést je do soukromé firmy.

Podle zpravodajského webu South China Morning Post se v minulosti snažil Laj Siao-min posílit roli konsolidačních agentur v čínské ekonomice, o čemž hovořil i ve veřejných projevech.

Proslavil se například tím, že jako jeden z prvních vysokých čínských funkcionářů vloni otevřeně upozorňoval na problém špatných úvěrů. Huarong se pak stala jedním z nejagresivnějších investorů, půjčovala zadluženým firmám a skupovala nezdravá aktiva.

Po svém pádu byl v čele konsolidační agentury vystřídán šéfem kuangtungské pobočky Wang Čan-fengem.

CEFC v Česku

Příliš kaskadérská obchodní diplomacie

Zatčení by mohlo souviset s vazbami na CEFC, do jejíž chajnanské pobočky vstoupil Huarong v koncem minulého roku, tedy pár měsíců před tím, než začala mít firma po zatčení svého předsedy a mimo jiné i poradce prezidenta zemana Jie Ťien-minga skutečně vážné problémy.

Spekulovalo se o tom, že Peking si prostřednictvím své konsolidační agentury snažil pojistit strategicky důležitou akvizici 14procentniho podílu v Rosněfti. Vstup do státní ruské ropné společnosti se mezitím z nejrůznějších důvodů zadrhl. Kromě potíží firmy CEFC na to má podíl zřejmě i sanační režim uvalený na Rosněfť ze strany EU a USA. Zejména napětí mezi Čínou a USA, které hrozí přerůst v otevřenou obchodní válku, vede Peking k obezřetnosti a snaze neprovokovat zbytečně Trumpovu administrativu.

Vyšetřování by ale také mohlo být pouze relativně rutinní součástí širší kampaně proti „nezodpovědným“ investicím významných čínských finančníků. Vloni v létě čínský stát odstavil šéfy několika investičních společností a alespoň částečně je zestátnil. Mezi nejvýznamnějšími stojí za zmínku Wu Siao-chuej z firmy Anbang, který již byl předán stranickými orgány regulérnímu soudu a hrozí mu doživotí.

Čína se snaží snížit obrovské zadlužení svých firem, které nerozvážně rozhazovaly například při nákupu fotbalových klubů nebo hotelů. Čínský dluh dosahuje podle střízlivých odhadů 264 % HDP.

CITIC

Zůstává otázkou, zda je Laj Siao-min pouze další obětí protikorupční kampaně, nebo ho ke dnu stáhla CEFC svým ambiciózním pokusem o vstup do Rosněfti. Vstup ostře sledované společnosti vyšetřované ve Spojených státech kvůli korupci v OSN a v afrických státech do jiné kontroverzní firmy v Rusku mohlo čínské vedení vyhodnotit v situaci hrozící obchodní války s USA jako příliš kaskadérský kousek. Za takové chyby se v Číně platí, soudruh nesoudruh.


Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, který mapuje dění v Číně a její aktivity v Evropě

Sinopsis

 

Články odjinud