V Číně zničehonic mizí právníci a obhájci lidských práv. Vláda je nemilosrdně „likviduje“ | info.cz

Články odjinud

V Číně zničehonic mizí právníci a obhájci lidských práv. Vláda je nemilosrdně „likviduje“

V Čínské lidové republice mělo být za posledních dvanáct měsíců násilím zadrženo několik stovek aktivistů, právníků, umělců a bloggerů, které vláda z různých důvodů považovala za hrozbu a za „nepohodlné“. Tři zadržení teď vypověděli, jakým způsobem s nimi bylo zacházeno. Informovala o tom americká televize CNN. 


Suej Mu-čching pro televizi CNN řekl, že byl vyslýchán více než čtyři dny v kuse a byl nucen zůstat po celou dobu vzhůru. Čchen Tchaj-che popisuje, že byl držen ve věznici tak přeplněné, že se skoro nemohl hnout. A Peter Dahlin byl po zlých zkušenostech tak traumatizován, že spal s nožem vedle postele.

Řeč je o třech mužích ze třech různých částí Číny. Neznali se, ale všichni měli jednu společnou věc – bojovali za lidská práva a byli stíháni za to, co aktivisté nazývají brutálním zásahem čínské vlády proti projevu nesouhlasu.

Skupiny pro lidská práva tvrdí, že se prezident Si Ťin-pching zaměřil na ty, kdo ohrožují jeho vládu a Komunistickou stranu Číny, a nechal zatknout až stovky aktivistů, bloggerů, feministek, umělců a právníků. Muži, se kterými televize CNN podrobně mluvila během posledních 12 měsíců, popisují, že byli násilně odvedeni ze svých domovů, týdny a někdy i měsíce drženi v tajných věznicích, nemohli komunikovat se svou rodinou a právníky a nakonec byli propuštěni, aniž by byli odsouzeni za jediný zločin.

Suei, Čchen a Dahlin říkají, že jim bylo výslovně řečeno, aby nikde nemluvili o tom, co se s nimi stalo. Oni si to ale nenechali líbit a rozhodli se i tak promluvit. Říkají, že chtějí veřejnosti osvětlit, kam až je čínská vláda ochotna zajít, aby utišila každého, koho považuje za hrozbu. CNN oslovila čínskou vládu, aby se vyjádřila ke každému z těchto třech případů, ale nedostala žádnou odpověď. Peking v minulosti pravidelně říkal, že tito právníci a aktivisté jsou zločinci.

Právníci v oblasti lidských práv to v komunistické Číně nikdy neměli jednoduché, nicméně jejich zmizení bylo do roku 2015 vzácné. Ale dne 9. července 2015 zmizela prominentní pekingská právnička Wang Jü, a to spolu s manželem, také právníkem, a jejich dospívajícím synem. Následující den policie vpadla do advokátní kanceláře Wang Jü a zadržela sedm jejích kolegů. Dalších sedm advokátů bylo také následně zadrženo nebo se začalo pohřešovat. Suei byl mezi nimi.

Ten den promluvil pro dvě zahraniční média a vyjádřil obavy nad zmizením Wang Jü. Večer zavolala do jeho bytu hlídka a řekla mu, že mu někdo poškodil při nehodě auto. Když Suei vyšel ven, skupina policistů ho rychle obklíčila a odvezla pryč. Dalších pět měsíců ho nikdo neviděl. Incident vešel ve známost jako 709 Crackdown (Zátah 709 – odkaz na datum zmizení).

O tři dny později, 12. července, se Čchenovi stalo totéž. Řekl, že ho policie požádala, aby vyšel ze svého bytu a odpověděl na pár otázek. „Záměrně jsem si nechal svůj mobilní telefon v bytě, protože jsem si myslel, že se vrátím za pár minut,“ popisuje. Nevrátil se však šest týdnů. Během necelého týdne bylo nejméně 146 právníků a jejich rodin zadrženo na celostátní úrovni, tvrdí organizace China Human Rights Lawyers Concern Group.

Dahlin, švédský státní příslušník, který založil pekingskou nevládní organizaci, která poskytovala právní pomoc a školení čínským právníkům, nebyl zadržen v první vlně a předpokládal, že jeho status cizince mu může poskytnout nějakou ochranu. Na začátku ledna 2016 se však chystal odjet na letiště v Pekingu, když se v jeho bytě objevilo 20 policistů. Zatkli ho i jeho přítelkyni a prohledali byt, následně zadrželi počítače a dokumenty.

Dahlin říká, že byl obviněn z toho, že připravil plán na pašování syna právničky Wang Jü do Myanmaru. Vyšetřovatelé podle jeho slov brzy zjistili, že s tím nemá nic společného, ale místo toho, aby ho nechali jít, rychle obrátili svou pozornost na jeho nevládní organizaci. Úřady uvedly, že Dahlin pracoval pro nezákonnou organizaci, která sponzorovala činnosti, které údajně ohrozily národní bezpečnost Číny.

Do října roku 2017 bylo v Číně v rámci Zátahu 709 zadrženo asi 321 právníků, aktivistů za lidská práva, jejich rodinných příslušníků a zaměstnanců, tvrdí organizace China Human Rights Lawyers Concern Group. Vrátit se prý můžou pouze ti, kteří se přiznají ke smyšleným obviněním, jinak propuštěni nebudou. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud