Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Číně zničehonic mizí právníci a obhájci lidských práv. Vláda je nemilosrdně „likviduje“

V Číně zničehonic mizí právníci a obhájci lidských práv. Vláda je nemilosrdně „likviduje“

V Čínské lidové republice mělo být za posledních dvanáct měsíců násilím zadrženo několik stovek aktivistů, právníků, umělců a bloggerů, které vláda z různých důvodů považovala za hrozbu a za „nepohodlné“. Tři zadržení teď vypověděli, jakým způsobem s nimi bylo zacházeno. Informovala o tom americká televize CNN. 


Suej Mu-čching pro televizi CNN řekl, že byl vyslýchán více než čtyři dny v kuse a byl nucen zůstat po celou dobu vzhůru. Čchen Tchaj-che popisuje, že byl držen ve věznici tak přeplněné, že se skoro nemohl hnout. A Peter Dahlin byl po zlých zkušenostech tak traumatizován, že spal s nožem vedle postele.

Řeč je o třech mužích ze třech různých částí Číny. Neznali se, ale všichni měli jednu společnou věc – bojovali za lidská práva a byli stíháni za to, co aktivisté nazývají brutálním zásahem čínské vlády proti projevu nesouhlasu.

Skupiny pro lidská práva tvrdí, že se prezident Si Ťin-pching zaměřil na ty, kdo ohrožují jeho vládu a Komunistickou stranu Číny, a nechal zatknout až stovky aktivistů, bloggerů, feministek, umělců a právníků. Muži, se kterými televize CNN podrobně mluvila během posledních 12 měsíců, popisují, že byli násilně odvedeni ze svých domovů, týdny a někdy i měsíce drženi v tajných věznicích, nemohli komunikovat se svou rodinou a právníky a nakonec byli propuštěni, aniž by byli odsouzeni za jediný zločin.

Suei, Čchen a Dahlin říkají, že jim bylo výslovně řečeno, aby nikde nemluvili o tom, co se s nimi stalo. Oni si to ale nenechali líbit a rozhodli se i tak promluvit. Říkají, že chtějí veřejnosti osvětlit, kam až je čínská vláda ochotna zajít, aby utišila každého, koho považuje za hrozbu. CNN oslovila čínskou vládu, aby se vyjádřila ke každému z těchto třech případů, ale nedostala žádnou odpověď. Peking v minulosti pravidelně říkal, že tito právníci a aktivisté jsou zločinci.

Právníci v oblasti lidských práv to v komunistické Číně nikdy neměli jednoduché, nicméně jejich zmizení bylo do roku 2015 vzácné. Ale dne 9. července 2015 zmizela prominentní pekingská právnička Wang Jü, a to spolu s manželem, také právníkem, a jejich dospívajícím synem. Následující den policie vpadla do advokátní kanceláře Wang Jü a zadržela sedm jejích kolegů. Dalších sedm advokátů bylo také následně zadrženo nebo se začalo pohřešovat. Suei byl mezi nimi.

Ten den promluvil pro dvě zahraniční média a vyjádřil obavy nad zmizením Wang Jü. Večer zavolala do jeho bytu hlídka a řekla mu, že mu někdo poškodil při nehodě auto. Když Suei vyšel ven, skupina policistů ho rychle obklíčila a odvezla pryč. Dalších pět měsíců ho nikdo neviděl. Incident vešel ve známost jako 709 Crackdown (Zátah 709 – odkaz na datum zmizení).

O tři dny později, 12. července, se Čchenovi stalo totéž. Řekl, že ho policie požádala, aby vyšel ze svého bytu a odpověděl na pár otázek. „Záměrně jsem si nechal svůj mobilní telefon v bytě, protože jsem si myslel, že se vrátím za pár minut,“ popisuje. Nevrátil se však šest týdnů. Během necelého týdne bylo nejméně 146 právníků a jejich rodin zadrženo na celostátní úrovni, tvrdí organizace China Human Rights Lawyers Concern Group.

Dahlin, švédský státní příslušník, který založil pekingskou nevládní organizaci, která poskytovala právní pomoc a školení čínským právníkům, nebyl zadržen v první vlně a předpokládal, že jeho status cizince mu může poskytnout nějakou ochranu. Na začátku ledna 2016 se však chystal odjet na letiště v Pekingu, když se v jeho bytě objevilo 20 policistů. Zatkli ho i jeho přítelkyni a prohledali byt, následně zadrželi počítače a dokumenty.

Dahlin říká, že byl obviněn z toho, že připravil plán na pašování syna právničky Wang Jü do Myanmaru. Vyšetřovatelé podle jeho slov brzy zjistili, že s tím nemá nic společného, ale místo toho, aby ho nechali jít, rychle obrátili svou pozornost na jeho nevládní organizaci. Úřady uvedly, že Dahlin pracoval pro nezákonnou organizaci, která sponzorovala činnosti, které údajně ohrozily národní bezpečnost Číny.

Do října roku 2017 bylo v Číně v rámci Zátahu 709 zadrženo asi 321 právníků, aktivistů za lidská práva, jejich rodinných příslušníků a zaměstnanců, tvrdí organizace China Human Rights Lawyers Concern Group. Vrátit se prý můžou pouze ti, kteří se přiznají ke smyšleným obviněním, jinak propuštěni nebudou. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744