V Gruzii mají první prezidentku. Opozice tvrdí, že zmanipulovala volby a je proruská | info.cz

Články odjinud

V Gruzii mají první prezidentku. Opozice tvrdí, že zmanipulovala volby a je proruská

Někdejší šéfka gruzínské diplomacie Salome Zurabišviliová se dnes i přes protesty opozice oficiálně ujala funkce prezidentky Gruzie. Inaugurační ceremoniál se konal ve městečku Telavi zhruba 70 kilometrů východně od gruzínské metropole Tbilisi.

Zurabišviliová, která se těší podpoře vládní strany Gruzínský sen, v druhém kole prezidentského klání 28. listopadu porazila opozičního kandidáta Grigola Vašadzeho, podporovaného opozičním Sjednoceným národním hnutím. Stala se tak první zvolenou gruzínskou prezidentkou. Podle volební komise získala 59,52 procent hlasů, její oponent pak 40,48 procenta hlasů.

Opozice však výsledky voleb neuznává a na dnešek svolala do Telavi protesty. Podle opozice byly volby zmanipulované, provázely je podvody, voliči byli zastrašováni a vítězná strana zneužila státní prostředky. Podle pozorovatlů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Gruzii se prezidentské volby se uskutečnily podle pravidel, ale všichni kandidáti neměli rovné postavení, byly znežity zdroje státu a média byla vůči některým kandidátům zaujatá.

Na hlavním tahu z hlavnío města Tbilisi do Telavi dnes došlo k potyčkám mezi stoupenci Sjednoceného národního hnutí a příslušníky policie. Demonstranti, kteří do Telavi mířili na svolané protestní akce, odmítli podle agentury TASS využít doporučené trasy do města a snažili se odstranit policejní zátarasy na silnici. Bezpečnostní složky již předem upozornily, že doprava na hlavním tahu bude dnes omezena.

Zurabišviliová, narozená ve Francii, prosazuje podle agentury ČTK vyvážený vztah Gruzie k Rusku a západním státům. Naproti tomu Vašadze hájí výrazně prozápadní politiku a část opozice ji označuje za proruskou. Rusko přitom okupuje 20 procent gruzínského území, kde ustavilo loutkové suverénní státy etnických menšin.

Prezidentka dnes při své inauguraci slíbila, že Gruzie bude i nadále pokračovat v integračním procesu do NATO a Evropské unie. "Jako prezidentka budu za podpory našeho strategického partnera USA a evropských přátel maximálně napomáhat procesu integrace naší země do NATO a EU," cituje agentura TASS Zurabišviliovou.

Slavnostního aktu v někdejším carském paláci se dnes kromě místních vládních činitelů účastnili i zahraniční hosté, mimo jiné například i bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud