V Madridu začne dlouho očekávaný „proces století“. Katalánským politikům hrozí za vzpouru tvrdé tresty | info.cz

Články odjinud

V Madridu začne dlouho očekávaný „proces století“. Katalánským politikům hrozí za vzpouru tvrdé tresty

Před nejvyšším španělským soudem v Madridu začne dnes dlouho očekávaný proces s bývalým vedením Katalánska, označovaný španělskými médii za proces století. Kvůli předloňskému referendu o nezávislosti tohoto autonomního regionu je obžalováno 12 lidí, včetně exministrů regionální vlády. Devíti z nich hrozí za vzpouru 16 až 25 let vězení.

V procesu, který bude přenášen živě na internetu, má vypovídat na 600 svědků, včetně expremiéra Mariana Rajoye. Po dobu procesu plánují katalánští separatisté demonstrace v Madridu, v Katalánsku i v zahraničí.

Devět z obžalovaných je už řadu měsíců ve vazbě, nejdéle jsou za mřížemi dva aktivisté Jordi Sánchez a Jordi Cuixart. Byli zatčeni v polovině října 2017 kvůli tomu, že svolali v září v Barceloně demonstraci po razii španělské policie na úřadech katalánské vlády. Razie souvisela s chystaným referendem, jehož konání soud označil za odporující španělské ústavě.

Nejvyšší trest (25 let vězení) požaduje španělská prokuratura pro bývalého katalánského vicepremiéra a exministra hospodářství a financí Oriola Junquerase. Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který od svého útěku v říjnu 2017 žije v Belgii, má být souzen v odděleném procesu. Trest 17 let vězení hrozí Sánchezovi, Cuixartovi a bývalé šéfce katalánského parlamentu Carme Forcadellové, která je ve vazbě od loňského března.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud